23.09.2017 Inne

Europejski Dzień Języków 2017

Chcesz poznać dziwny język polskiego piłkarza Robert Lewandowskiego, wziąć udział w zabawach, quizach językowych lub nauczyć się kilku przydatnych zwrotów w różnych europejskich językach? Zapraszamy 23 września na Europejski Dzień Języków w Bukareszcie!

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy i obchodzone od 2001 roku 26 września lub w dni blisko tej daty. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych i pokazywanie korzyści płynących z tego, że w Europie używamy rożnych języków i mamy różne kultury. 

W stolicy Rumunii Europejski Dzień Języków co roku organizują działające w Bukareszcie instytuty kultury krajów europejskich, należące do Europejskiej Sieci Narodowych Instytutów Kultury (EUNIC). W tym roku obchody święta odbędą się 23 września w godz. 11-16.30 w ogrodzie Casa Filipescu Cesianu na Calea Victoriei 151. 

Instytut Polski w Bukareszcie, który będzie jednym z uczestników wydarzenia, przygotował różne atrakcje dla dzieci i dorosłych zainteresowanych Polską i językiem polskim. W czasie spotkania z naszą ekipą, wspieraną przez studentów Katedry Języka Polskiego Uniwersytetu Bukareszteńśkiego, dowiesz się np. jak wymówić nazwiska znanych polskich piłkarzy, naukowców i pisarzy lub zamówić polskie narodowe specjalności w knajpie. Będziesz miał okazję posmakować języka polskiego w czasie ciekawej lekcji pokazowej, dowiedzieć się dlaczego jest on podobno jednym z najtrudniejszych języków świata, a także zabawić się w czasie gier i quizów z nagrodami oraz popróbować polskich przekąsek. 

Jeśli chcesz poćwiczyć trochę znajomość polskiego przed sobotą, zobacz nasz film!

https://youtu.be/_6bla1gypdU

Program Instytutu Polskiego w czasie Europejskiego Dnia Języków:
12.00 – 12.30 – warsztaty dla dzieci, prowadzone przez studentkę polonistyki Uniwersytetu Bukareszteńskiego
14.00 – 14.30 – „speak dating” – czyli językowo-kulturowa randka z kimś, kto uczy się języka polskiego oraz kimś, dla kogo jest to język ojczysty – tutaj możesz pytać o wszystko, nie ma tematów tabu 😉
14.30 – 15.00 – pokazowa lekcja języka polskiego, prowadzona przez lektorkę polonistyki UB
15.00 – 15.30 – warsztaty dla dzieci, prowadzone przez studentkę polonistyki Uniwersytetu Bukareszteńskiego
15.30 – 16.00 – pokazowa lekcja języka polskiego, prowadzona przez lektorkę polonistyki UB
 
Poza tym, przez cały czas trwania Europejskiego Dnia Języków zapraszamy na stoisko Instytutu Polskiego, na którym będzie można m.in. dowiedzieć się sporo o Polsce i uzyskać informacje o tym, gdzie w Rumunii można się uczyć języka polskiego.

Więcej o programie wszystkich instytutów znajdziesz na stronie wydarzenia na Facerbook’u >>>

https://www.facebook.com/institutulpolonez/posts/10154713217576433

Scheduled Inne

Odkryj Warmię i Mazury w Klużu-Napoce! 🗓

W dniach 1 - 16 sierpnia w Bibliotece Wojewódzkiej im. Octaviana Gogi w Klużu-Napoce będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Warmii i Mazurom, przygotowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ekspozycja zaprasza do odkrycia jednego z najpiękniejszych regionów Polski, słynącego z tysięcy jezior, malowniczych krajobrazów, bogatego dziedzictwa kulturowego i licznych możliwości aktywnego wypoczynku.
01 08.2026 16 08.2026 Inne

SLEEPING BEAUTIES – polska rezydencja w Amarze

Pierwszym rezydentem jest Błażej Ciarkowski — architekt i historyk sztuki, wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim oraz członek Docomomo International.
13 07.2026 24 07.2026 Inne, Wydarzenia

Wystawa „Polskie wynalazki, które zmieniły świat” –

Na ogrodzeniu Muzeum Narodowego Historii Mołdawii w Kiszyniowie prezentowana jest wystawa „Polskie wynalazki, które zmieniły świat”, dostępna dla publiczności w okresie 2 czerwca – 2 lipca. Ekspozycja może być oglądana o dowolnej porze, oferując przystępną i inspirującą prezentację wkładu Polski w rozwój nowoczesnej technologii.
02 06.2026 02 07.2026 Historia, Inne