12.09.2018 - 18.10.2018 Historia, Wydarzenia

„Zimna wojna” przypomniana w Klużu Napoce

Burzliwą historię „Zimnej wojny”, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można zobaczyć oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Muzeum Historii Transylwanii w Klużu Napoce w dniach 12 września - 18 października.

Wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” to podróż w realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata.

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Jak podkreślają twórcy ekspozycji dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, o dużej sile jej narracji decydują wykorzystane fotografie. – Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji – tłumaczą.

Wernisaż wystawy, z udziałem jej autorów odbędzie się 12 września o godz. 17.00 w Muzeum Historii Transylwanii (ul. Constantin Daicoviciu 2).

Wydarzenie w Klużu jest elementem szerszego polsko-rumuńskiego dialogu historycznego w 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawę „Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego” można zobaczyć w Muzeum Historii Transylwanii w dniach 12 września -18 października 2018 r. w godz. 10.00 – 16.00 (wtorki, czwartki, piątki, soboty, niedziele) oraz 12.00 – 18.00 (środy).

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia