Ekspozycja wiele uwagi poświęca udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski. Jest także elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przypadającego w 2018 roku. Dowiedzieć się z niej można m.in. o udziale polskich harcerzy w Legionach, ich walce w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków.
– Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała również związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym przypominać – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jednej z 24 takich placówek na świecie podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Instytut był pomysłodawcą wystawy i sfinansował jej powstanie.
– Dzięki dostępowi m.in. do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych materiałów i publikacji, które pokazują karty wspólnej skautowej historii. Odnaleźliśmy np. zdjęcia zmarłego niedawno króla rumuńskiego Michała I z 1937 roku wśród polskich harcerzy – podkreśla dyrektor Skieterska. – Ciekawym uzupełnieniem wystawy jest także wyjątkowy numer rumuńskiego czasopisma skautowego z 1936 roku w całości poświęcony polskiemu harcerstwu. Jego reprint towarzyszy ekspozycji, która jest również wstępem do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 roku – dodaje.
Wystawę w Muzeum Bukowiny w Suczawie (str. Ștefan cel Mare 33) można oglądać od wtorku do niedzieli w godz.10-18. Więcej informacji o muzeum na stronie muzeulbucovinei.ro