Unikatowa książka opowiada dzieje Romów w Europie od czasów najdawniejszych do II połowy XX wieku. Tworzący scenariusz komiksu Mateusz Wiśniewski i rysujący go Marek Rudowski nie pominęli tematów najtrudniejszych takich jak dyskryminacja Romów, ich eksterminacja w niemieckich nazistowskich obozach zagłady, przymusowe osiedlanie w różnych krajach Europy. Czytelnikom w przystępny i atrakcyjny graficznie sposób przybliżają też tradycje i kulturę romską. Komiks powstał w 2012 roku z inicjatywy polskiej Fundacji Integracji Społecznej PROM działającej we Wrocławiu i od lat pracującej na rzecz społeczności romskiej, jego wydanie sfinansowało polskie ministerstwo odpowiadające za współpracę z mniejszościami.
O tym, jak wygląda opowieść polskich autorów o Romach będzie można się przekonać w stolicy Rumunii w czasie wystawy odbywającej się w ramach V edycji Europejskiego Salonu Komiksu. Wydarzenie organizuje Europejska Sieć Narodowych Instytutów Kulturalnych – EUNIC Romania, której członkiem jest Instytut Polski w Bukareszcie. Na zaproszenie polskiej placówki, działającej od 2001 roku w Rumunii, rysownik Marek Rudowski będzie gościem wernisażu wystawy 9 maja (godz.19.00). Dwa dni później,11 maja weźmie udział w spotkaniu poświęconym reprezentacji środowisk wykluczonych w komiksie.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Europejskiego Salonu Komiksu a jest szacunek, a partnerem organizacja Respect, która poprzez komiksy wydawane w różnych krajach i językach sprzeciwia się dyskryminacji. Marek Rudowski jest rysownikiem, twórcą komiksów i gier komputerowych. Opublikował dwanaście komiksów i zilustrował kilka książek. Z Fundacją Integracji Społecznej PROM współpracuje od 2008 r., gdy wykonał ilustracje do książki „Romowie-Roma-Romani”.
Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Salonu Komiksu w Bukareszcie odbędą się w galerii Rezidența Scena9, str. I. L. Caragiale 32.
Pełen program Europejskiego Salonu Komiksu w Bukareszcie można znaleźć na stronie: sebd2017