Na wystawie prezentowane są najwybitniejsze plakaty artystów polskich, które zostały zakwalifikowane na pierwsze trzy edycje Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu, a także prace nagradzane na wszystkich edycjach oraz plakaty jurorów Biennale.
Pierwsza edycja tej prestiżowej imprezy miała miejsce w 2006 roku. Od tego czasu biennale stało się forum artystycznej wymiany poglądów na temat najważniejszych h problemów współczesnego świata. Spotkało się z zainteresowaniem i żywą reakcją wielu znakomitych twórców, reprezentujących różne zakątki Ziemi.
„Twórczo dla praw człowieka” – myśl przewodnia, koresponduje z pamięcią o tragicznej historii niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, utworzonego przez nazistów w czasie II Wojny Światowej w Oświęcimiu, na ziemiach okupowanej Polski .
Artystyczne wypowiedzi, prezentowane w czasie Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego dotyczą wachlarza zagadnień takich jak: tolerancja, ekologia, równouprawnienie, wpływ polityki na życie obywateli, problemy rasizmu, przemocy, łamania praw dzieci, kobiet czy mniejszości.
Wystawie towarzyszy także wykład nt. społecznego i politycznego wymiaru Polskiej Szkoły Plakatu dr Pawła Warchoła, kuratora wystawy, dla studentów UNArte.
Wystawa „Polski Plakat o Prawach Człowieka” zrealizowana we współpracy z Narodowym Uniwersytetem Sztuk Pięknych w Bukareszcie (UNArte) jest prezentowana w UNAgaleria, Str. Budisteanu 10, Bukareszt w dniach 15-30 marca 2016.