– Większość filmów prezentowanych w czasie tegorocznego CinePOLSKA opowiada autentyczne historie. Oglądając je można poznać mało znane wydarzenia z historii Polski i Europy, a także ludzi, którzy brali w nich udział – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który jest głównym organizatorem przeglądu.
Widzowie przeglądu z ośmiu miast będą mogli zobaczyć trzy polskie filmu fabularne. Dni z polskimi filmami rozpoczyna w tym roku projekcja „Bogów”, opowieści o wybitnym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, który w latach osiemdziesiątych XX wieku, sam przeciwko wszystkim, zapoczątkował w Polsce program transplantacji serca. Ten hollywoodzki w stylu obraz młodego reżysera Łukasza Palkowskiego zdobył pierwszą nagrodę na prestiżowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Przegląd to także okazja, aby zobaczyć jedną z największych polskich superprodukcji ostatnich lata – „Miasto 44”, epicką opowieść o pokoleniu bardzo młodych ludzi, którzy w czasie okupacji Polski przez Niemcy walczyli w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Jan Komasa, zaledwie 34-letni reżyser, zmierzył się się niebywale trudnym zadaniem, czyli podjął dialog z klasycznym dla światowego kina „Kanałem” Andrzeja Wajdy. Film Komasy, skierowany do dzisiejszego młodego widza, mówi o bohaterstwie ich rówieśników sprzed lat, ale opowiada o nim językiem, obrazem i muzyką, które są bliskie współczesnemu widzowi.
Trzeci film w programie to komedia, którą krytycy porównują do gorzkiej czekolady. „Obywatel” Jerzego Stuhra, znanego aktora i reżysera, śmieje się z polskiej mitologii historycznej. Sam Stuhr grając tytułowego, zwykłego, szarego obywatela, prześlizgującego się między wydarzeniami ostatnich 50 lat w Polsce, spogląda na Polaków okiem surowym i krytycznym, ale z otwartym sercem. Prowokuje i bawi. Film zdobył w Gdyni nagrodę specjalną za odwagę podjęcia trudnych tematów.
Przegląd CinePOLSKA jest organizowany przez Instytut Polski z Bukaresztu i Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W pełnej formule jest prezentowany co roku jesienią w Bukareszcie i Kiszyniowie, edycja wiosenna w innych miastach Rumunii i Mołdawii jest skrócona.
Gdzie i kiedy zobaczysz polskie filmy (kliknij na nazwę miasta, by sprawdzić plan pokazów)?
Braszów, 17-19 marca, Kino Patria (bd. 15 Noiembrie 50A), godz. 20.00
Timiszoara, 24-26 marca, Centralna Biblioteka Uniwersytecka im. Eugena Todoran (bd. Vasile Parvan 4A), godz. 18.00
Gałacz, 25-27 marca, Muzeum Sztuki Wizualnej (ul. Tecuci 7, bl. V3, parter), godz. 18.00
Bielce (Mołdawia), 31 marca-2 kwietnia, Uniwersytet Państwowy im. Alecu Russo, Sala Polivalenta (ul. Puskin 38), godz. 11.10 i 14.10
Jassy, 31 marca-2 kwietnia, Dom Kultury im. Mihaia Ursachi (bd. Carol I, Park Copou), godz. 18.30
Oradea, 7-9 kwietnia, Uniwersytet Chrześcijański Partium (ul. Primariei 27), godz. 19.00
Targu Muresz, 8-10 kwietnia, Kino Arta (Piata Trandafirilor 35-37), godz. 20.00
Kluż-Napoka, 14-16 kwietnia, Kino Victoria (bd. Eroilor 51), godz. 18.00 i 20.00