2.02.2016 - 23.02.2016 Kino, Wydarzenia

Polskie filmy w Baia Mare

W każdy wtorek lutego, w Bibliotece im. Petre Dulfu w Baia Mare można obejrzeć najnowsze polskie filmy. Wstęp na projekcje jest wolny, zaś filmy opatrzone napisami w języku angielskim. Przegląd organizuje Stowarzyszenie Team for Youth, we współpracy z Instytutem Polskim.

Biblioteka Wojewódzka im. Petre Dulfu, Sala konferencyjna – Bd. Independenței 4B

Przegląd polskiego kina odbywa się w ramach spotkań filmowych WATCH OUT! organizowanych przez Edytę Nowak (Polska) oraz Simone Guastella (Włochy), współpracujących z Team for Youth Association z Baia Mare. Projekty wolontariatu europejskiego „Tysiące dróg, ale jeden duch społeczeństwa obywatelskiego” (Edyta) oraz „ReAnimate” (Simone) są realizowane w Rumunii w ramach programu Erasmus +. 

Program projekcji:

2 lutego, godz. 17.00 – Bogowie, reż. Łukasz Palkowski

9 lutego, godz. 17.00 – Fotograf, reż. Waldemar Krzystek

16 lutego, godz. 17.00 – Jack Strong, reż. Władysław Pasikowski

23 lutego, godz. 17.00 – Obywatel, reż. Jerzy Stuhr

BOGOWIE

Polska, 2014, 115 min.
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Obsada aktorska: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Kinga Preis itd.

 „Bogowie” to oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

„W nagrodzonej Złotymi Lwami w Gdyni filmowej biografii Zbigniewa Religi „Bogowie” najbardziej zaskakuje odwaga mówienia o sprawach życia i śmierci lekko i ironicznie. Kapitalnie sprawdził się pomysł spojrzenia na kraj sparaliżowany stanem wojennym oczami powracającego z Ameryki kardiochirurga, który musi się zmierzyć z całą ówczesną niemocą, brzydotą, koszmarem zaściankowej mentalności zastygniętej i ściśniętej esbecko-partyjno-kościelnym gorsetem.” – Janusz Wróblewski, „Polityka”

FOTOGRAF

Polska, 2014, 107 min.
Reżyseria: Waldemar Krzystek
Scenariusz: Krzysztof Kopka, Waldemar Krzystek
Obsada aktorska: Sonia Bohosiewicz, Adam Woronowicz, Tomasz Kot, Agata Buzek itd.

Mieszkańców Moskwy terroryzuje nieuchwytny seryjny morderca. Funkcjonariusze nadali mu przydomek „Fotograf”, gdyż przy ciałach ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują miejsca zbrodni. Wszystkie tropy prowadzą do Polski i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam przed laty. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do naszego kraju, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji. W składzie ekipy jest policjantka Natasza – jedyna osoba, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć. Jedyna, która jest w stanie go rozpoznać, gdyby doszło do konfrontacji.

„Fotografa” można odbierać na wielu poziomach. Jeśli ktoś czeka na opowieść kryminalną – znajdzie ją na ekranie. I to bardzo satysfakcjonującą. A jeśli komuś będzie się chciało sięgnąć głębiej i dostrzec zawarte w tym obrazie diagnozy społeczne, a nawet filozofię – nie zawiedzie się. Kino nieoczywiste, niepokojące, nie czarno-białe. Tradycyjnie zrealizowane, a jednak bardzo nowoczesne.” – Barbara Hollender, „Rzeczpospolita”

JACK STRONG

Polska, 2014, 120 min.
Reżyseria i scenariusz: Władysław Pasikowski
Obsada aktorska: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Dagmara Domińczyk, Ireneusz Czop itd.

Pułkownik Ryszard Kukliński ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Kiedy dowiaduje się o poufnych planach, które mogą doprowadzić do wybuchu III wojny światowej, postanawia działać. Podejmuje współpracę z CIA. Funkcjonując w samym środku systemu sowieckiego jest skazany na samotną walkę, o której nie może powiedzieć nawet własnej żonie. Przekazując Amerykanom tajne dokumenty wie, że ryzykuje życiem. Nie tylko swoim, ale także swoich synów i żony.

„Podziw wzbudza sposób w jaki kreuje Kuklińskiego na antybohatera. To normalny człowiek, pokazany w arcytrudnej i niezwykle stresującej sytuacji. Często się waha i jest na skraju załamania – i to tak, że niemal się dekonspiruje. Wspominając zalety filmu, nie sposób także pominąć finałowych sekwencji, gdy obserwujemy ucieczkę Kuklińskiego z rodziną z komunistycznej Polski. Mimo iż doskonale znamy finał, to i tak ta długa sekwencja powoduje przyspieszone bicie serca. I to nawet, jeśli zawiera sceny najwolniejszego pościgu samochodowego w dziejach kina.” – Hubert Orzechowski, „Newsweek Polska”

OBYWATEL

Polska, 2014, 100 min.
Reżyseria i scenariusz: Jerzy Stuhr
Obsada aktorska: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Janusz Gajos, Sonia Bohosiewicz itd.

Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki.  Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek.

„W tym filmie obrywa się każdemu. Prawicy i lewicy. Kościołowi i świeckim. Ubecji i Solidarności. Karierowiczom i kombinatorom. Łucznikowi i zespołom tańca. A nawet TVP. Jerzy Stuhr patrzy na Polaków i naszą historię oraz współczesność okiem surowym i krytycznym, ale z otwartym sercem. Prowokuje, ale i bawi. Zachęca do odrobiny samokrytycyzmu, ale i dystansu.” – Dagmara Romanowska, „OnetFilm”

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Projekcje CINEVARA w Bukareszcie 🗓

Czarno-biały dramat psychologiczny „Walkower” w reżyserii i z udziałem Jerzego Skolimowskiego zostanie wyświetlony 1 sierpnia w Rezidența9 w Bukareszcie podczas 6. edycji plenerowego programu filmowego CINEVARA.
01 08.2024 Kino, Wydarzenia

Polskie kino w Timiszoarze 🗓

Najnowszy film słynnej polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej będzie można zobaczyć w czwartek, 18 lipca, w konkursie festiwalu Ceau Cinema w Timiszoarze.
18 07.2024 Kino, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu w Garana 🗓

Dwójka renomowanych polskich basistów – Kinga Głyk i Wojtek Pilichowski wystąpi w niedzielę 14 lipca podczas międzynarodowego festiwalu jazzowego Gărâna.
14 07.2024 Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia