21.01.2016 - 21.02.2016 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Plakat wojenny i antywojenny w Klużu

Groza wojny i wartość pokoju - to główny temat wystawy „Wojna w polskim plakacie. Kolekcja Krzysztofa Dydo”, którą prezentujemy we współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu, od 21 stycznia do 21 lutego 2016.

Wystawa zawiera 52 plakaty z okresu 1939-2014, wybrane z kolekcji Krzysztofa Dydo. Znawca sztuki plakatu, autor licznych opracowań na ten temat i współtwórca Krakowskiej Galerii plakatu jest właścicielen największej, prywatnej kolekcji w Polsce, zawierającej ponad 20.000 prac.

Wystawa składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza – to plakaty poświęcone latom 1939 – 1945, wybuchowi wojny, Zbrodni Katyńskiej, obozom zagłady, powstaniu w Getcie Warszawskim a przede wszystkim Powstaniu Warszawskiemu. Druga – to plakaty z lat 1955 – 2004, poświęcone obronie pokoju, konfliktom międzynarodowym, terroryzmowi. Tybet, Korea, Chile, Czeczenia, konflikt Palestyna-Izrael, 11 września 2001. 

W ponad stuletniej historii polskiego plakatu, ten rodzaj jest jego młodszą postacią, a narodziny ściśle związaną z II Wojną Światową i jej skutkami. Straszliwe cierpienia jakich doznała Polska, w toku kolejnych wojen, w szczególny sposób upoważnia nas do działania w obronie pokoju na wszystkie możliwe sposoby, również poprzez działania plastyczne. Należy do nich plakat. Plakat wołający o pokój, antywojenny, walczący o rozbrojenie, przypominający o okrucieństwach wojny i przestrzegający przed nimi, ukazujący zadawnione i nowe konflikty, potępiający terroryzm i agresję, bez względu jak byśmy go nazwali, by tylko niósł ducha i wolę pokoju. Jest dziełem plastycznym chyba najżywiej przemawiającym do człowieka. W przypadku plakatu zaangażowanego, nośnikiem wielkich politycznych treści o stale aktualnej wymowie. Nawiązywanie do tragedii wojny, tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli, ma w plakacie uzasadnienie. Jego celem jest bowiem ostrzeganie i informowanie, iż los tamtych ofiar może stać się kiedyś i naszym, że nie ma alternatywy dla pokoju. 

Wernisaż: czwartek, 21 stycznia 2016, godz. 18.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu Europejskiego 🗓

Film dokumentalny polskich reżyserów Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego „W Ukrainie” będzie prezentowany podczas 28. edycji Festiwalu Filmu Europejskiego w Bukareszcie
13 05.2024 Kino, Wydarzenia