14.07.2016 - 17.07.2016 Kino

Polskie kino w Timiszoarze

Retrospektywa filmów Wojciecha Smarzowskiego i trylogia „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego znajdą się w tegorocznym programie letniego festiwalu filmowego Ceau, Cinema! w Timiszoarze (14-17 lipca). Polski film bierze też udział w konkursie. Instytut Polski jest partnerem wydarzenia.

O nagrodę festiwalu Ceau, Cinema! będzie rywalizował niezwykle lubiany przez publiczność film Kingi Dębskiej „Moje córki krowy”. Historia dwóch sióstr Marty i Kasi, które w obliczu trudnych rodzinnych wydarzeń, zmieniają całkowicie nastawienie do siebie. Choć film opowiada o momentach tragicznych dla każdej rodziny, reżyserka uniknęła telewizyjnego banału i sprawiła, że widzowie śmieją się na nim bardzo często, z kina wychodzą w dobrym nastroju, myśląc jednak o tym, co w życiu naprawdę ważne. Kinga Dębska przyznaje, że scenariusz jest inspirowany historią jej rodziny, a pracowała nad nim tracąc w wyniku ciężkich i niespodziewanych chorób obojga rodziców. Doborowa obsada aktorska (m.in. znana z nagrodzonej Oscarem „Idy” Agata Kulesza i niezwykle sugestywny Marian Dziędziel) sprawia, że tę opowieść ogląda się z dużą przyjemnością.

Z okazji Roku Krzysztofa Kieślowskiego (1941-1996), wybitnego polskiego reżysera, w czasie festiwalu Ceau, Cinema! widzowie zobaczą jego nagradzaną i wciąż aktualną trylogię „Trzy kolory” – „Niebieski”, „Biały” „Czerwony”, której tytuły nawiązują do kolorów francuskiej flagi i haseł rewolucji francuskiej „wolność, równość, braterstwo”. Choć od jej nakręcenia minęło ponad 20 lat, filmy nadal dotykają spraw fundamentalnych, ważnych dla każdego człowieka, a ich oszczędna forma i doskonała muzyka Zbigniewa Preisnera powodują, że widzowie wciąż doceniają wartość artystyczną „Trzech kolorów”.

Postać Kieślowskiego przybliży też wystawa fotografii prezentowana w klubie Ambasada w Timiszoarze (Strada Anton Seiller, nr. 2) przygotowana przez powstające w Polsce Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Fundację In Situ, które działają w Sokołowsku na Dolnym Śląsku i od 6 lat organizują festiwal filmowy „Hommage à Kieślowski”. Rumuńską wersję językową wystawy opracował Instytut Polski w Bukareszcie.

Festiwal Ceau, Cinema! w Timiszoarze po raz pierwszy w Rumunii będzie też gościł retrospektywę filmów Wojciecha Smarzowskiego. Publiczność zobaczy trzy filmy znanego polskiego reżysera: „Dom zły”, „Różę” „Wesele”, które pokazują Polskę w różnych momentach historycznych – od II wojny światowej aż do początku XXI wieku.

Kino Smarzowskiego nie prezentuje lukrowanego obrazu kraju, co nie raz – jak np. po premierze groteskowego „Wesela” – budziło silne emocje wśród polskiej publiczności. Reżyser, który pracuje obecnie nad filmem „Wołyń” o rzezi ok. 50-60 tys. Polaków dokonanej w 1943 roku przez nacjonalistów ukraińskich, często dotyka bardzo trudnych tematów historycznych.

Taki nurt reprezentuje także wstrząsająca „Róża”, która poprzez historię tytułowej bohaterki (w tej roli wyśmienita Agata Kulesza) opowiada o skomplikowanych wojennych i powojennych losach Mazur –  regionu Polski, niegdyś zamieszkanego przez ludność niemiecką i rdzennych Mazurów. Do tej krainy polodowcowych jezior i malowniczych wzgórz pod koniec II wojny światowej i tuż po niej napływała masowo ludność ze wschodnich terenów Polski, utraconych w wyniku zmiany granic. Nieszczęścia ludzi różnych narodowości stały się częścią XX-wiecznej, dziś już nieco zapomnianej historii pięknych Mazur.

Bez względu na poruszany temat i przedstawiany okres historyczny, kino Wojciecha Smarzowskiego, laureata głównej nagrody festiwalu Ceau, Cinema! przyznanej mu w 2015 roku za film „Pod mocnym aniołem”, zawsze pobudza widzów do myślenia.

Pokazy polskich filmów w ramach trzeciej edycji Ceau, Cinema! wspiera Instytut Polski w Bukareszcie.

Program polskich filmów na Ceau, Cinema!:

14.07.

godz. 16.00, trylogia „Trzy kolory” – „Niebieski” (1993), reż. Krzysztof Kieślowski, klub Ambasada

15.07.

godz. 18.00, trylogia „Trzy kolory” – „Biały” (1993), reż. Krzysztof Kieślowski, Casa Artelor

godz. 20.00, „Dom zły” (2009), reż. Wojciech Smarzowski, Kino Timis

16.07.

godz. 16.00, „Róża” (2011), reż. Wojciech SmarzowskiCasa Artelor

godz. 18.00, „Moje córki krowy” (2015), w konkursie, reż. Kinga Dębska, Narodowy Tear Węgierski

godz. 20.00, trylogia „Trzy kolory” – „Czerwony” (1994), reż. Krzysztof Kieślowski, Kino Timis

17.07.

godz. 16.00, „Wesele” (2004), reż. Wojciech Smarzowski, Kino Gottlob

 

Cały program festiwalu: http://www.ceaucinema.ro/

Wystawę „Krzysztof Kieślowski” można oglądać w klubie Ambasada w Timiszoarze (str. Anton Seiller nr. 2) w dniach 14-31 lipca 2016 r., w godzinach 10.00-22.00.

from to
Scheduled Kino

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.
01 10.2024 31 10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr