17.09.2015 Historia, Kino

Film „Katyń” w telewizji Moldova 1

17 września 2015, w rocznicę agresji ZSRS na Polskę, publiczna telewizja mołdawska TV Moldova 1 po raz pierwszy w historii wyemituje film Andrzeja Wajdy „Katyń". Film zostanie wyemitowany z rosyjskim dubbingiem i napisami rumuńskimi.

KATYŃ
Polska, 2007, 117 min.
Reżyseria: Andrzej Wajda

Akcja filmu zaczyna się 17 września 1939. Ludzie uciekający przed postępującym Wehrmachtem trafiają na pojedynczych uciekinierów z przeciwnej strony. Okazuje się, że Armia Czerwona wkroczyła do Polski łamiąc pakt o nieagresji. Nieopodal jest obóz gdzie Anna odnajduje męża Andrzeja, polskiego żołnierza wziętego wraz z innymi oficerami do niewoli. Andrzej nie chce uciekać, chce pozostać wierny przysiędze wojskowej. Zostaje wywieziony z innymi do obozu w Kozielsku (zorganizowanego w kościele). Znaczna część z nich pół roku później, wiosną 1940 roku zostanie stracona, o czym poinformują Polaków Niemcy w roku 1943.

Emisja filmu jest możliwa dzięki inicjatywie i wsparciu finansowemu Intytutu Polskiego w Bukareszcie. Jego projekcja zostanie poprzedzona rozmową z Ambasadorem RP Arturem Michalskim oraz Leszkiem Białym, zastępcą dyrektora Instytutu Polskiego w Bukareszcie, wprowadzającą w kontekst przedstawianych w filmie wydarzeń. 

Scheduled Historia Kino

Projekcje CINEVARA w Bukareszcie 🗓

Czarno-biały dramat psychologiczny „Walkower” w reżyserii i z udziałem Jerzego Skolimowskiego zostanie wyświetlony 1 sierpnia w Rezidența9 w Bukareszcie podczas 6. edycji plenerowego programu filmowego CINEVARA.
01 08.2024 Kino, Wydarzenia

Polskie kino w Timiszoarze 🗓

Najnowszy film słynnej polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej będzie można zobaczyć w czwartek, 18 lipca, w konkursie festiwalu Ceau Cinema w Timiszoarze.
18 07.2024 Kino, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia