Kino Elvire Popesco – bd. Dacia 77
17.11.2017, godz. 20.00
SZTUKA KOCHANIA. Historia Michaliny Wisłockiej
2017, 117 min., film biograficzny
Reżyseria: Maria Sadowska
Obsada aktorska: Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk itd.
napisy w języku rumuńskim
„Sztuka kochania” to film opowiadający historię Michaliny Wisłockiej – kobiety, lekarki, seksuolożki, która dokonała niemożliwego, szeroko otwierając drzwi polskich sypialni. Rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, Wisłocka zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju. Wszystko za pomocą jednej książki.
18.11.2017, godz. 20.00
POKOT
2017, 128 min., dramat
Reżyseria: Agnieszka Holland, Kasia Adamik
Obsada aktorska: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny itd.
napisy w języku rumuńskim
Główną bohaterką filmu jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka. Kobieta mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren. Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną?
19.11.2017, godz. 20.00
OSTATNIA RODZINA
2016, 124 min., film biograficzny
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Obsada aktorska: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna itd.
napisy w języku rumuńskim
Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.
24.11.2017, godz. 20.00
PLANETA SINGLI
2016, 135 min., komedia
Reżyseria: Mitja Okorn
Obsada aktorska: Maciej Stuhr, Agnieszka Więdłocha, Piotr Głowacki, Weronika Książkiewicz itd.
napisy w języku rumuńskim
Ania jest uroczą, romantyczną, ale niezbyt pewną siebie nauczycielką, poszukującą idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. Przypadkiem, w walentynkowy wieczór, spotyka showmana Tomka, który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Zachwycony niepoprawnym romantyzmem Ani, proponuje jej, żeby została bohaterką jego show – ona będzie umawiać się na randki przez internet, a on w swoim programie pokaże prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmieje naiwność kobiet szukających tam ideału. Szalone randkowe przygody Ani szybko stają się wielkim przebojem. Jednak pewnego dnia Ania nieoczekiwanie spotyka idealnego faceta. Naciskany przez bezwzględną szefową stacji Tomek musi ratować oglądalność programu.
25.11.2017, godz. 19.00
MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
2016, 95 min., film biograficzny
Reżyseria: Marie Noëlle
Obsada aktorska: Karolina Gruszka, Charles Berling, Arieh Worthalter, Iza Kuna itd.
UWAGA: film w języku francuskim (a nie polskim), napisy w języku rumuńskim i angielskim
Film pokazuje osiem lat z życia Marii Skłodowskiej-Curie, kiedy jej praca badawcza jest w rozkwicie i wiele się dzieje w jej życiu osobistym. Ramy czasowe filmu wyznaczają Nagrody Nobla: pierwsza w dziedzinie fizyki, zdobyta wspólnie z mężem w 1903 roku i druga, już samodzielna z chemii, przyznana w roku 1911.
26.11.2017, godz. 20.00
POWIDOKI
2016, 99 min., film biograficzny
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada aktorska: Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz, Tomasz Włosok itd.
napisy w języku rumuńskim i angielskim
Film jest inspirowany biografią polskiego malarza Władysława Strzemińskiego (1893-1952), współzałożyciela i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Opowiada o okresie stalinizmu w Polsce, gdy Strzemiński sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Oprócz dbałości o przeniesienie ówczesnych realiów na ekran, twórcy „Powidoków” poświęcili wiele miejsca samej sztuce i jej roli w życiu społecznym. W główną rolę wcielił się Bogusław Linda, jeden z najbardziej znanych polskich aktorów.