14.08.2015 - 16.08.2015 Kino

Polskie filmy dokumentalne w Vatra-Dornei

W dniach 14-16 sierpnia Stowarzyszenie Kulturalne im. Erika Voegelina organizuje Dni Filmu Historycznego w Vatra-Dornei. W ramach tej imprezy zostaną zaprezentowane cztery filmy dokumentalne z serii „Przewodnik do Polaków” przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

Sala Zwierciadlana, Urząd Miasta Vatra-Dornei

14 sierpnia, godz. 18.00

Political dress

Polska, 2011, 63 min.
Reżyseria: Judyta Fibiger

Moda jest wypowiedzią. Moda opisuje rzeczywistość niezależnie od czasów. Reaguje na nią. W czasach realnego socjalizmu w Polsce wygląd był manifestacją poglądów i często wyrazem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu. Zdobywanie ubrań było niemalże karkołomnym wysiłkiem zarówno dla tych, którzy pragnęli być eleganccy jak i dla tych, którzy chcieli w jakikolwiek sposób wyróżnić się z PRL-wskiej szarości. Dla wielu z nich wiązało się to z poważnymi konsekwencjami. Jedna z głównych postaci filmu Barbara Hoff chcąc walczyć z systemem i narzuconym przez niego wyglądem Polaków stworzyła jedną z pierwszych na świecie masowych kolekcji firmowanych nazwiskiem projektanta. Inna Polka, Barbara Hulanicki dokonuje rewolucji w modzie otwierając w Londynie słynny sklep Biba. Dzięki niej młode pokolenie Anglików lat 60. odkrywa, że można wyglądać inaczej. Czym jest moda czasów niewoli? Czy za pomocą wyglądu można manifestować wolność? Czy o naszej tożsamości świadczy to, jak wyglądamy?

godz. 22.00, Pârtia Veverița

Beats of Freedom / Zew wolności

Polska, 2011, 72 min.
Reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota

„Beats of Freedom – Zew wolności” to porywający film o narodzinach rocka w Polsce, przedstawiony z perspektywy angielskiego dziennikarza polskiego pochodzenia, Chrisa Salewicza. Ta niezapomniana, muzyczna podróż w czasie, stała się możliwa dzięki zachowanym unikalnym, nierzadko wstrząsającym nagraniom z ostatnich 50 lat.

15 sierpnia, godz. 19.00

Art of freedom / Sztuka wolności

Polska, 2011, 70 min.
Reżyseria: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz

Jak to możliwe, że w PRL w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców 8-tysięczników od ich kolegów zza „żelaznej kurtyny”? „Art of freedom” opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu – himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

16 sierpnia, godz. 9.00

Toys / Zabawki

Polska, 2011, 52 min.
Reżyseria: Andrzej Wolski

Dokument o zabawkach i zabawie, o tym czym i jak bawiły się dzieci, młodzież ale często też dorośli przez ponad 40 lat trwania polskiego komunizmu. Konstrukcja filmu opiera się na kilku uzupełniających się wzajem elementach. Trzon stanowią materiały kronik filmowych z lat 1945 – 1989, skrupulatnie dobrane w archiwach WFDiF i Filmoteki Narodowej. Kilka migawkowych wspomnień o zabawach dzieciństwa, opowiedzianych przez grono wybranych postaci takich jak np. Lech Wałęsa, Wojtek Pszoniak czy Henryk Wujec oddają kolor i atmosferę epoki. W filmie znajdą się również rozmowy z młodymi ale cieszącymi się już międzynarodową renomą polskimi designerami. Jak się okazuje, lata dzieciństwa które spędzili jeszcze w epoce „szarego PRL-u”, paradoksalnie wyposażyły ich w cechy dające często przewagę nad ich rówieśnikami z zachodniej Europy. Przesłaniem filmu jest myśl, że zabawa jako elementarna potrzeba każdej cywilizacji wymyka się jakimkolwiek próbom ideologicznego nacisku i pozostaje zawsze odruchem wolności.

from to
Scheduled Kino

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.
01 10.2024 31 10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr