20.08.2016 Muzyka, Wydarzenia

Letnie święto opery w Bukareszcie

Pięćdziesięciu młodych śpiewaków z różnych krajów świata zmierzy się w 4. edycji międzynarodowego konkursu Le Grand Prix de L’Opera odbywającego się w dniach 17-20 sierpnia w Bukareszcie. Koncert finałowy z towarzyszeniem rumuńskiej Orkiestry Opery Narodowej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy odbędzie się w Sali Radio 20 sierpnia.

W tegorocznym zmaganiach dużą grupę uczestników będą stanowili śpiewacy i śpiewaczki z Polski. Do udziału zgłosiło się ich aż 18, a 9 z nich po wstępnej selekcji zostało zaproszonych do I etapu konkursu. Będą oni rywalizowali trzech rundach z młodymi artystami z 14 innych krajów.

Orkiestrą towarzyszącą uczestnikom konkursu w finale, odbywającym się w sobotę 20 sierpnia, będzie dyrygował Michał Klauza, który od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Urodzony w 1973 roku wybitny polski dyrygent jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu.

Bukareszteński konkurs Le Grand Prix de L’Opera z pulą nagród wynoszącą 15 tys. euro jest dla młodych śpiewaków niezwykle atrakcyjną okazją do występów s towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, a także szansą na nawiązanie ważnych kontaktów zawodowych, w tym zawarcie kontraktów m.in. z Operą Narodową w Bukareszcie.

Wydarzenie w stolicy Rumunii jest także jedynym w tej części Europy uznawanym przez World Federation of International Music Competitions.

Instytut Polski w Bukareszcie po raz pierwszy jest partnerem konkursu Le Grand Prix de L’Opera w Bukareszcie.

Koncert finałowy: sobota 20 sierpnia, godz. 19:00, Sala Radio (str. Gral Berthelot 60-64)

 

Więcej o konkursie: http://www.operanb.ro/en/evenimente-speciale/concurs/editia2016

Bilety są dostępne na stronie http://tickets.operanb.ro

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Prace polskich artystek w galerii SAC w

We wtorek, 7 kwietnia oraz w środę, 8 kwietnia, od godziny 18:00 zapraszamy na wernisaż międzynarodowej wystawy zbiorowej „Rhythmic Stress / Tensiuni în ritm”, której kuratorami są Alex Radu i Charles Moore. Otwarcie odbędzie się w /SAC @ BERTHELOT oraz /SAC @ MINCU GALLERY. W ramach wystawy będzie można zobaczyć film „100 m” polskiej artystki wizualnej, choreografki i tancerki Moniki Szpunar oraz pracę Julii Kowalskiej.
07 04.2026 27 06.2026 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Storytelling w Klużu – warsztaty i performance

Polski duet Nowacka & Turkowski zaprasza publiczność w Kluż-Napoce na czterodniowe intensywne warsztaty ze storytellingu za pomocą filmu (1–4 kwietnia) oraz na spektakl (7 kwietnia). Oba wydarzenia organizuje i gości REACTOR – centrum twórczości i eksperymentów.
01 04.2026 07 04.2026 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Koncert Vołosi na festiwalu Classix w Jassach

Zespół Vołosi powraca do Rumunii z koncertem w ramach festiwalu Classix w Jassach, który odbędzie się w dniu 7 marca.
07 03.2026 Muzyka, Wydarzenia