7.12.2016 - 13.01.2017 Inne, Wydarzenia

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane piąty raz

Najbardziej aktywni w 2016 roku rumuńscy działacze na rzecz praw dziecka 7 grudnia otrzymali nagrody imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w Pałacu Cesianu Racoviță w Bukareszcie.

Nagrody Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) w Rumunii są przyznawane od siedmiu lat, ale od pięciu lat z inicjatywy Instytutu Polskiego noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.   

”Korczaki” w 2016 roku  zostały wręczone w pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.

Laureaci odebrali nagrody siódmego grudnia 2016 roku w siedzibie Galerii Artmark w Pałacu Cesianu Racoviță. Gala, której towarzyszyła prezentacja krótkiego filmu animowanego o Januszu Korczaku, była częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach corocznie odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających w Rumunii na rzecz dzieci.

Organizatorem festiwalu jest  Federacja Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka, która zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. Jedną z ważnych inicjatyw FONPC jest aktualnie projekt ustawy o powołaniu w Rumunii rzecznika praw dziecka. Dokument ten wzorowany jest m.in. na polskich rozwiązaniach, przybliżanych w Rumunii przez Instytut Polski. 

Festiwal Praw Dziecka odbywa się w Bukareszcie od siedmiu lat. W jego organizację zaangażowane są przedstawicielstwa dyplomatyczne wielu krajów europejskich. 

Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytutu jest partnerem nagrody, funduje także przyznawane co roku statuetki, zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ancę Benerę. W 2015 roku także Ambasada RP włączyła się organizację gali „Korczaków”.  

Laureaci nagród im. Janusza Korczaka w 2016 roku:

• za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka: Gabriela Coman
• profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych: Cosmina Simiean
• profesjonalista z organizacji pozarządowych: Oriana Goleanu
• dziennikarz: Mihaela Chiper
• młody debiutant: Simina Marina Voicu.

Zobacz film o Januszu Korczaku z polskimi napisami (jeśli nie pojawią się automatycznie, należy nacisnąć przycisk, pierwszy z lewej strony obok koła zębatego):

from to
Scheduled Inne Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia