19.11.2016 - 21.11.2016 Historia, Wydarzenia

Ceaușescu oczami polskiego historyka

Z okazji ukazania się rozszerzonego wydania książki „Dictatura lui Nicolae Ceaușescu (1965–1989). Geniul Carpaților” polski historyk, znawca Rumunii Adam Burakowski w listopadzie spotka się z rumuńskimi czytelnikami w Bukareszcie i Timiszoarze.

Doktor hab. Adam Burakowski (n. 1977) jest najlepszym znawcą Rumunii wśród polskich historyków młodego pokolenia. Związany z warszawskim Instytutem Studiów Politycznych PAN polski autor od lat bada dyktaturę Nicolae Ceaușescu. Efektem jego pracy jest cykl książek poświęconych Rumunii. Pierwszą z nich była obszerna praca pt. „Dictatura lui Nicolae Ceaușescu (1965–1989). Geniul Carpaților” (wyd. polskie 2009, rumuńskie – 2011). Po pięciu latach od premiery wydawnictwo Polirom przygotowało jej drugie, zmienione i rozszerzone wydanie, którego promocja odbędzie się w dniach 19 listopada w Bukareszcie podczas targów książki „Gaudeamus”  i 21 listopada w Timiszoarze w księgarni Cartea de Nisip.  

Książka Burakowskiego to analiza rządów Nicolae Ceauşescu, od dojścia do władzy, przez lata limitowanej liberalizacji, stagnację, a później zapaść ekonomiczną, aż do krwawego upadku dyktatora. W centrum zainteresowań autora znajduje się nie tylko osoba dyktatora i jego żony, lecz również ścisłe kierownictwo Rumuńskiej Partii Komunistycznej, najważniejsi działacze, ich kariery, intrygi i metody sprawowania władzy. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego system komunistyczny w Rumunii ewoluował inaczej niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Adam Burakowski (ur. 1977), prof. ISP PAN, specjalista z zakresu sytuacji politycznej i polityki międzynarodowej i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Indii. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN i Polskiego Radia. Od wielu lat pracuje z ramienia Polskiego Radia w projekcie Euranet, który jest stworzony przez zespół ludzi z całej UE. Oprócz tego współpracuję z Europejską Unią Nadawców.

PROGRAM SPOTKAŃ AUTORSKICH:

Bukareszt – sobota, 19.11., godz 12.00, w ramach Targów Książki Gaudeamus, stoisko Wydawnictwa Polirom, parter, Targi Romexpo 

Goście: Agnieszka Skieterska – dyrektor Instytutu Polskiego, conf. dr Armand Goșu 

Moderator: Adrian Șerban 

Timiszoara – poniedziałek, 21.11., godz 19.00, księgarnia Cartea de Nisip, str. V.V. Delamarina 1 

goście: Agnieszka Skieterska – dyrektor Instytutu Polskiego, prof. dr Silviu Rogobete, prof. dr  Marcel Tolcea 

Adam Burakowski spotka się także ze studentami wydziałów Nauk Politycznych i Historii Uniwersytetu Zachodniego w Timiszoarze, uczniami i nauczycielami Kolegium Narodowego im. I.L. Caragiale w Ploiești, oraz wykładowcami i studentami Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Bukareszteńskiego.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia