Kino im. Elviry Popesco – bd. Dacia 77
27.11.2015, godz. 20.00
BOGOWIE
Polska, 2014, 115 min.
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Obsada aktorska: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Kinga Preis itd.
napisy w języku rumuńskim
„Bogowie” to oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.
„W nagrodzonej Złotymi Lwami w Gdyni filmowej biografii Zbigniewa Religi „Bogowie” najbardziej zaskakuje odwaga mówienia o sprawach życia i śmierci lekko i ironicznie. Kapitalnie sprawdził się pomysł spojrzenia na kraj sparaliżowany stanem wojennym oczami powracającego z Ameryki kardiochirurga, który musi się zmierzyć z całą ówczesną niemocą, brzydotą, koszmarem zaściankowej mentalności zastygniętej i ściśniętej esbecko-partyjno-kościelnym gorsetem.” – Janusz Wróblewski, „Polityka”
28.11.2015, godz. 20.00
JACK STRONG
Polska, 2014, 120 min.
Reżyseria i scenariusz: Władysław Pasikowski
Obsada aktorska: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Dagmara Domińczyk, Ireneusz Czop itd.
napisy w języku rumuńskim
Pułkownik Ryszard Kukliński ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Kiedy dowiaduje się o poufnych planach, które mogą doprowadzić do wybuchu III wojny światowej, postanawia działać. Podejmuje współpracę z CIA. Funkcjonując w samym środku systemu sowieckiego jest skazany na samotną walkę, o której nie może powiedzieć nawet własnej żonie. Przekazując Amerykanom tajne dokumenty wie, że ryzykuje życiem. Nie tylko swoim, ale także swoich synów i żony.
„Podziw wzbudza sposób w jaki kreuje Kuklińskiego na antybohatera. To normalny człowiek, pokazany w arcytrudnej i niezwykle stresującej sytuacji. Często się waha i jest na skraju załamania – i to tak, że niemal się dekonspiruje. Wspominając zalety filmu, nie sposób także pominąć finałowych sekwencji, gdy obserwujemy ucieczkę Kuklińskiego z rodziną z komunistycznej Polski. Mimo iż doskonale znamy finał, to i tak ta długa sekwencja powoduje przyspieszone bicie serca. I to nawet, jeśli zawiera sceny najwolniejszego pościgu samochodowego w dziejach kina.” – Hubert Orzechowski, „Newsweek Polska”
29.11.2015, godz. 20.00
OBIETNICA
Polska, Dania, 2014, 93 min.
Reżyseria: Anna Kazejak
Scenariusz: Anna Kazejak, Magnus von Horn
Obsada aktorska: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik itd.
napisy w języku rumuńskim
Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem.
„To jest film o pierwszej miłości, ale też o dziewczynie, która twardo trzyma się zasad. Lila w typowy dla nastolatków sposób postrzega świat w czarno-białych barwach, ale też widzi, jak łatwo dorośli i rówieśnicy godzą się na ustępstwa, omijają problemy. Ona chce żyć inaczej, jednak jej bezkompromisowość rodzi tragiczne konsekwencje.” – Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”
4.12.2015, godz. 20.00
MIASTO 44
Polska, 2014, 122 min.
Reżyseria i scenariusz: Jan Komasa
Obsada aktorska: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski itd.
napisy w języku rumuńskim
1944, okupowana Warszawa. 18-letni Stefan pracuje, aby utrzymać matkę i młodszego brata. Dowództwo AK postanawia uderzyć na osłabionych, wycofujących się na Zachód Niemców. Stefan chce walczyć z wrogiem u boku przyjaciół i ukochanej. Pierwsze dni powstania pełne są radości, wróg jest w odwrocie. Ale szczęście trwa krótko, do Warszawy wkracza armia niemiecka, losy powstania są przesądzone…
„Miasto 44” nie uniknie porównań z „Kanałem”, czyli legendarnym filmem Andrzeja Wajdy z 1957 r. Tyle tylko, że „Kanał” jest już od dawna uważany za klasykę nie tylko polskiego, ale i światowego kina, więc trudno zestawiać go z jakimkolwiek współczesnym dziełem. Obraz Wajdy stawia też zupełnie inne pytania: o sens trwania przy ideałach, nawet w obliczu nieuchronnej klęski. To było lustro, w którym przeglądało się ciągle liczne wojenne pokolenie. Natomiast Komasa świadomie zrezygnował z kameralności na rzecz szerszego obrazu walk w mieście. Ale tak jak „Kanał” zdefiniował wizję Powstania dla kilku pokoleń naprzód, tak współcześni zryw z 1944 r. będą kojarzyć z „Miastem ’44”. – Hubert Orzechowski, „Newsweek Polska”
5.12.2015, ora 20.00
FOTOGRAF
Polska, 2014, 107 min.
Reżyseria: Waldemar Krzystek
Scenariusz: Krzysztof Kopka, Waldemar Krzystek
Obsada aktorska: Sonia Bohosiewicz, Adam Woronowicz, Tomasz Kot, Agata Buzek itd.
napisy w języku rumuńskim
Mieszkańców Moskwy terroryzuje nieuchwytny seryjny morderca. Funkcjonariusze nadali mu przydomek „Fotograf”, gdyż przy ciałach ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują miejsca zbrodni. Wszystkie tropy prowadzą do Polski i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam przed laty. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do naszego kraju, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji. W składzie ekipy jest policjantka Natasza – jedyna osoba, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć. Jedyna, która jest w stanie go rozpoznać, gdyby doszło do konfrontacji.
„Fotografa” można odbierać na wielu poziomach. Jeśli ktoś czeka na opowieść kryminalną – znajdzie ją na ekranie. I to bardzo satysfakcjonującą. A jeśli komuś będzie się chciało sięgnąć głębiej i dostrzec zawarte w tym obrazie diagnozy społeczne, a nawet filozofię – nie zawiedzie się. Kino nieoczywiste, niepokojące, nie czarno-białe. Tradycyjnie zrealizowane, a jednak bardzo nowoczesne.” – Barbara Hollender, „Rzeczpospolita”
6.12.2015, godz. 20.00
OBYWATEL
Polska, 2014, 100 min.
Reżyseria i scenariusz: Jerzy Stuhr
Obsada aktorska: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Janusz Gajos, Sonia Bohosiewicz itd.
napisy w języku rumuńskim
Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek.
„W tym filmie obrywa się każdemu. Prawicy i lewicy. Kościołowi i świeckim. Ubecji i Solidarności. Karierowiczom i kombinatorom. Łucznikowi i zespołom tańca. A nawet TVP. Jerzy Stuhr patrzy na Polaków i naszą historię oraz współczesność okiem surowym i krytycznym, ale z otwartym sercem. Prowokuje, ale i bawi. Zachęca do odrobiny samokrytycyzmu, ale i dystansu.” – Dagmara Romanowska, „OnetFilm”