Każda z krótkich animacji opowiada historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii. Bohaterkami filmów są: Maria Skłodowska-Curie, Wanda Rutkiewicz, Janina Lewandowska, Zofia Stryjeńska, Irena Sendler oraz Smaranda Brăescu, Elisabeta Rizea, Cecilia Cuțescu-Storck, Viorica Agarici, Lucia Sturdza Bulandra.
Część z tych postaci jest znana w swoich krajach, ale tylko nieliczne zyskały międzynarodową sławę i są pamiętane do dziś.
– Bohaterki naszych filmów były odważne, utalentowane, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie. – Niezwykłe wybory życiowe, których dokonały wciąż robią wrażenie i zasługują na przypomnienie. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące w świecie – dodaje.
Filmy animowane są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski z Bukaresztu w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i obchodzonego w niej Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.
Ekspozycja, która po raz pierwszy została pokazana jesienią 2018 roku w formie plenerowej na ogrodzeniu byłego Pałacu Królewskiego, a obecnie Muzeum Narodowego Sztuki Rumuńskiej (MNAR) w Bukareszcie, a później odwiedziła wiele innych miast Rumunii i Republiki Mołdawii, prezentowała 34 wybitne kobiety.
O dziesięciu wybranych z nich opowiadają filmy animowane przygotowane w 2020 roku przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna. Poza ilustracjami stworzonymi przez polski zespół graficzny zostały w nich wykorzystane zdjęcia pozyskane przez Instytut Polski z Bukaresztu ze zbiorów różnych instytucji w obu krajach.
Cykl filmowy 12 sierpnia 2020 roku rozpoczyna publikacja w Internecie animacji o Wandzie Rutkiewicz (1943-1992), najwybitniejszej polskiej i jednej z najwybitniejszych na świecie zdobywczyń najwyższych gór świata. Tego dnia w 1975 roku Halina Krüger-Syrokomska i Anna Okopińska, czyli uczestniczki pierwszej w historii polskiej wyprawy kobiecej w najwyższe góry świata, zainicjowanej i kierowanej przez Wandę Rutkiewicz, stanęły na szczycie ośmiotysięcznika, którym był Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) w Karakorum. Był to pierwszy w dziejach światowego alpinizmu wyłącznie kobiecy zespół, który wspiął się na jeden z 14 najwyższych szczytów świata. Nigdy wcześniej kobiety nie stanęły na górze o wysokości przekraczającej 8 000 metrów nad poziomem morza.
Gaszerbrum II był też pierwszym w ogóle zdobytym przez Polaków ośmiotysięcznikiem. Tego samego roku, tylko 1 sierpnia, dokonali tego członkowie męskiej Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz i Krzysztof Zdzitowiecki.
Sama Wanda w czasie tej historycznej polskiej wyprawy sprzed 45 laty zdobyła Gaszerbrum III (7952 m n.p.m.), który był głównym celem tego wyjazdu i najwyższym wówczas niezdobytym nigdy wcześniej wierzchołkiem globu.
Swój pierwszy ośmiotysięcznik Rutkiewicz zdobyła trzy lata później, 16 października 1978 roku i był to od razu Mount Everest (8 848 m n.p.m.). Dokonała tego jako pierwsza Polka, pierwsza Europejka i trzecia kobieta w historii.
=========
Wszystkie filmy animowane z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” będzie można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie:
Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/
YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez
Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/
=========
Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:
Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje
Marek Chmiel – animacje
Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji
Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji
Justyna Świerczek – koordynacja produkcji
Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński