9.11.2020 - 15.11.2020 Inne

Polskie animacje na festiwalu Animest

Cztery polskie filmy będą pokazane w dniach 9-15 listopada podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animest. Festiwal odbędzie się online.
W roku naznaczonym bezprecedensowym kryzysem sektora kultury, który dotknął nie tylko produkcję filmów, ale także organizację najważniejszych wydarzeń filmowych na całym świecie, festiwal Animest postanowił kontynuować swoją misję promowania filmów animowanych i ich twórców. Postanowił dać publiczności możliwość oglądania w Internecie, z bezpiecznego zacisza domowego, historii, które wprawiają świat w ruch. Do spotkania z publicznością na platformie streamingowej festiwalu przygotowuje się bogaty wybór filmów fabularnych i krótkometrażowych dla wszystkich grup wiekowych. Na widzów czekają zarówno filmy zaliczane do sekcji tradycyjnych festiwalu, jak i te, prezentowane jako absolutna nowość w tej edycji.
 
W tym roku Polskę reprezentują cztery filmy w trzech różnych kategoriach konkursowych.
 

→ Konkurs: długometraże

Zabij to i wyjedź z tego miasta

Reżyseria: Marcin Wilczyński

Polska, 2020, 88 min.

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.
Film jest autobiograficzną impresją, reminiscencją obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi.

Projekcja filmu odbędzie się we wtorek, 10 listopada, o godzinie 20.30, z możliwością oglądania do godziny 24.00.

→ Konkurs: krótkometraże

We have one heart

Reżyseria: Katarzyna Warzecha

Polska, 2020, 11 min.

Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

→ Konkurs: teledyski

„Sometimes” Enigmatic

Reżyseria: Ola Kusmider, Polska, 2019, 6 min.

„Roadkill” Egon Bondy

Reżyseria: Michał Orzechowski, Polska, 2020, 3 min. 9 sek.

 

→ Bilety i karnety są dostępne na platformie streamingowej wydarzenia.

Cały program festiwalu 

from to
Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne