31.05.2021 Aktualności

30. rocznica współpracy wyszehradzkiej

Trzydzieści lat temu, 15 lutego 1991 r., prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali na zamku w Wyszehradzie na Węgrzech Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej.

Deklaracja stworzyła ramy polityczne dla szerokiej współpracy polsko-czechosłowacko-węgierskiej i zbliżania społeczeństw naszych trzech, a następnie czterech, państw. Pierwotnym celem współpracy było dążenie do pełnego przywrócenia niezależności państwowej, demokracji i wolności, likwidacji przejawów systemu totalitarnego, budowy demokracji parlamentarnej, poszanowania praw człowieka i jego podstawowych wolności, stworzenia gospodarki rynkowej, włączenia się w pełnym zakresie w europejski system polityczny, gospodarczy oraz system bezpieczeństwa i prawodawstwa. Symbolicznym zwieńczeniem tego pierwszego etapu, otwierającym również nowe możliwości współpracy wyszehradzkiej, było wejście naszych państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a następnie do Unii Europejskiej.

Dziś państwa Grupy Wyszehradzkiej nadal łączy poza przyjaźnią i dobrosąsiedzką współpracą, także świadomość podobnych wyzwań społecznych i gospodarczych, zrozumienie wartości płynącej z solidarności regionalnej, a także wola realizacji wspólnych celów w polityce europejskiej i zagranicznej.

Z perspektywy trzydziestu lat, Grupa Wyszehradzka stała się nie tylko jednym z symboli nowej, zjednoczonej Europy oraz udanej transformacji politycznej i gospodarczej państw naszego regionu, ale także przykładem skutecznego formatu współpracy regionalnej w ramach Unii Europejskiej, biorącego udział we współkształtowaniu jej polityk i wzmacniającego jej konkurencyjność gospodarczą.

V4 to jednak nie tylko współpraca polityczna. Jedną z emblematycznych instytucji naszej współpracy jest działający od 2000 r. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, który ufundował dotychczas niemal 2400 stypendiów oraz wsparł realizację blisko 6 tys. projektów organizacji pozarządowych, samorządów, naukowców  i artystów przede wszystkim w naszych 4 państwach, ale także w krajach Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.

Cieszymy się, że tak ważny jubileusz Grupy Wyszehradzkiej przypada w okresie polskiego przewodnictwa w Grupie, trwającego od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.

Scheduled Aktualności

O Sezonie Kulturalnym Polska-Rumunia 2024-2025 w Ziarul

Na stronach online Ziarul Financiar znajdziecie dodatek poświęcony w całości Polsce. W szczególności polecamy wam artykuł dotyczący Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, który potrwa do października 2025 r.
20 11.2024 30 11.2024 Aktualności, SEZON PL-RO

Polskie akcenty w Rumunii i Republice Mołdawii

Czy wiesz, że w Bukareszcie są ulice noszące nazwy związane z Polską? Albo pomniki czy budynki? W nadchodzących tygodniach na naszej stronie internetowej i kanałach mediów społecznościowych przedstawimy, jedno po drugim, wszystkie miejsca, a także kilka niezwykłych szczegółów dotyczących pochodzenia ich nazw.
31 07.2024 31 12.2024 Aktualności

Aplikuj na staże naukowe w Polsce! 🗓

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, są zaproszeni do składania do 15 maja wniosków do tegorocznej edycji programu Ulam zorganizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
09 05.2024 15 05.2024 Aktualności