23.02.2021 - 30.03.2021 Inne

Świętujemy urodziny Fryderyka Chopina w Kiszyniowie

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Kiszyniowie z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca, podczas spacerów w centrum miasta, na płocie Muzeum Historii Mołdawii.

Fryderyk Chopin, urodzony 1 marca 1810 r. (lub 22 lutego 1810 r.) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów epoki romantyzmu. Elementem charakterystycznym utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie ze wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Jego talent odkryto, gdy miał zaledwie kilka lat – wzmianki o genialnym dziecku szybko zachwyciły warszawską arystokrację.

5 listopada 1830 Chopin na zawsze opuścił Polskę. Po dość długiej tułaczce ostatecznie udał się do Paryża. W czasie drogi Chopin napisał dziennik, przedstawiający stan jego ducha podczas pobytu w Stuttgarcie, gdzie ogarnęła go rozpacz z powodu upadku powstania listopadowego. Wedle tradycji, powstały wtedy pierwsze szkice do Etiudy „Rewolucyjnej”. Utwory tego okresu wypełnione są dramatyzmem, które z wolna zaczęły dominować w twórczości kompozytora.

Mimo życia za granicami kraju Chopin sercem i myślami cały czas był w Polsce. Zaczął żyć życiem polskiej emigracji, utrzymując ścisłe kontakty z głównymi intelektualistami polskimi (Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid).

Umierający Chopin poprosił, by po śmierci otwarto jego ciało i wyjęte z niego serce przesłano do Warszawy. Słój z sercem kompozytora zatopionym w alkoholu, został przewieziony potajemnie do Polski w styczniu 1850 przez jego starszą siostrę Ludwikę Jędrzejewiczową. W Warszawie przechowywała go przez jakiś czas w swym mieszkaniu, później zostało powierzone opiece księżom misjonarzom w kościele Świętego Krzyża, który był kościołem parafialnym rodziny Chopinów. Na tablicy pamiątkowej widnieje napis Fryderykowi Chopinowi, rodacy. Nad nim cytat z Ewangelii św. Mateusza: Gdzie skarb twój, tam serce twoje.

Wystawę poświęconą polskiemu kompozytorowi można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Historii Mołdawii (Strada 31 August 1989 121 A, Kiszyniów) do końca marca 2021 roku.

from to
Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne