Rumuńscy widzowie zobaczą go w niedzielę 29 września w Piatra Neamț, podczas 31. edycji tamtejszego festiwalu teatralnego.
W „Czeskim dyplomie” („Český díplom”) Czechosłowacja i jej skomplikowana historia pokazana w różnych, często tragikomicznych barwach staje się zwierciadłem, w którym możemy się przejrzeć.
Inspiracją dla spektaklu były reportaże słynnego w Polsce reportera i czechofila Mariusza Szczygła (rumuński czytelnik może się zapoznać z nimi w dwóch tomach: „Gottland” i „Zrób sobie raj”). Biografie bohaterów jego książek, takich jak Jan Palach – student, który podpalił się w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, samotna mścicielka Olga Hepnarowa, czy przebrzmiała gwiazda muzyki rozrywkowej Karel Gott z jednej strony obracają na scenie w pył polskie stereotypy na temat południowych sąsiadów, z drugiej zmuszają widza do refleksji na temat własnej kondycji społecznej.
Spektakl „Czeski dyplom” zostanie zaprezentowany w Teatrze Młodych (Piața Ștefan cel Mare nr 1) w Piatra Neamț 29 września o godzinie 18.00.
Festiwal Teatralny w Piatra Neamț jest najstarszym wydarzeniem tego typu w Rumunii. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1969 r. i była miejscem, w którym spotykały się oryginalność, eksperyment i nonkonformizm.
Instytut Polski w Bukareszcie po raz pierwszy wspiera wydarzenie, którego szefową jest obecnie Gianina Cărbunariu, znana w Rumunii dramatopisarka i reżyserka teatralna.
Polecamy książki Mariusza Szczygła w języku rumuńskim:
„Gottland” >
„Zrób sobie raj” >