Organizowany co dwa lata festiwal nosi w tym roku podtytuł „Terytoria Choreografii”. Przedstawienia i performanse wybrane do programu „News from Polska” są przeglądem najnowszych osiągnięć młodych polskich artystów. Widzowie znajdą wśród nich także przykłady sztuki nowoczesnej, która nie odcina się od korzeni i składa hołd swoim mistrzom.
– W czasie festiwalu „News from Polska” będzie można zobaczyć siedem performansów, od bogatych w tekst po przedstawienie wyłącznie wizualne – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który jest inicjatorem festiwalu. – Osią tegorocznej edycji i jej głównym punktem będzie spektakl „Druga natura” inspirowany postacią Poli Nireńskiej, wybitnej polskiej tancerki awangardowej okresu międzywojennego, artystki żydowskiego pochodzenia, która przeżyła Holokaust, a po wojnie m.in. prowadziła szkołę tańca w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarła tragicznie. Nireńska była też żoną Jana Karskiego, jednego z bohaterów II wojny światowej, człowieka który jako kurier polskich władz emigracyjnych pierwszy poinformował zachodnich przywódców, w tym prezydenta Stanów Zjednoczonych, o Holokauście. „Druga natura” w całkowicie zaskakujący sposób zaprasza jednak widzów do zastanowienia się nad współczesną Zagładą – dodaje Agnieszka Skieterska.
Festiwal w CNDB we wtorek 8 października rozpocznie performans „Thriller”, w którym autorzy -Paweł Sakowicz i Anna Smolar – w niezwykle dynamiczny i atrakcyjny dla współczesnego widza sposób prezentują jeden dzień z życia z perspektywy naszego ciała.
Paweł Sakowicz, którego widzowie zobaczą na scenie wraz z Sonią Roszczuk, jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych tancerzy i choreografów w Polsce. W 2016 r. był nominowany do prestiżowej polskiej nagrody „Paszporty Polityki” (od nazwy tygodnika społeczno-politycznego „Polityka”) za „sceniczną – pełną ironii i dowcipu – charyzmę”.
Anna Smolar, która jest reżyserką teatralną, w tym samym roku, 2016, otrzymała „Paszport Polityki”. Uznaje się ją za jedną z najbardziej utalentowanych twórczyń młodego pokolenia. Współpracowała z tak wybitnymi reżyserami jak Krystian Lupa, Jacques Lassalle czy Andrzej Seweryn.
Drugiego dnia festiwalu, we środę 9 października, w CNDB zostanie zaprezentowany performans „Para nr 1” Katarzyny Gorczycy i Oskara Malinowskiego. Jest on pełnym humoru i ironii spojrzeniem na potrzebę bycia „naj” w świecie choreografii i tańca. Jednak doświadczenia te można przenieść na wiele innych dziedzin naszego życia.
W czwartek 10 października w Bukareszcie wystąpi Lubelski Teatr Tańca z performansem „Stalking Paradise”, pod kierunkiem norwesko-estońskiego duetu choreografów Roosna i Flak. Tancerze odwołując się m.in. do „Stalkera” Andrieja Tarkowskiego, zadają pytania o źródła szeroko pojętej wiary oraz wynikające z niej niezrozumienia.
Festiwalowy weekend w piątek 11 października rozpocznie przedstawienie „Druga Natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz. Punktem wyjścia dla performansu jest życie i twórczość Poli Nireńskiej (1910-1992) która, mimo że całe życie była o krok przed nazistami i przeżyła II wojnę światową, nigdy nie wyzbyła się traumy Holokaustu.
Zagłada, która dla człowieka stała się doświadczeniem granicznym, również dla środowiska naturalnego okazała się wydarzeniem przełomowym. Natura jest dziś świadkiem i przedmiotem ludzkich destrukcyjnych aspiracji. Autorzy „Drugiej natury” porównują niszczenie środowiska do współczesnej zagłady. W ich projekcie choreografia staje się cielesnym sposobem uprawiania historii. Kontekstem dla tej opowieści będzie instalacja-ogród, umieszczona na dziedzińcu CNDB. Rośliny w niej występujące będą poddane praktykom znanym z czasu Zagłady np. selekcji i porządkowaniu, które są nieuchronnie wpisane w tworzenie ogrodu, czy wyborowi poszczególnych gatunków.
Agata Siniarska jest artystką znaną również w Rumunii, gdzie jej przygotowany wspólnie z Mădăliną Dan performans „Mothers of Steel” był wielokrotnie pokazywany m.in. na jednej z poprzednich edycji „News from Polska”.
W sobotę 12 października, w ostatnim dniu festiwalu, na miłośników tańca i choreografii czekają aż dwa przedstawienia: „Łuczniczki” Agnieszki Kryst oraz „Slowstepper – On the Edge of Survival” Hygin Delimat.
Pierwszy z nich to inspirowany dwiema rzeźbami z Bydgoszczy, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepcke z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. Skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.
„Slowstepper – On the Edge of Survival” to z kolei choreograficzna analiza czynników przetrwania człowieka poprzez ruch i popchnięcie ludzkiego ciała do granic wytrzymałości – na krawędź jego fizycznej egzystencji.
Organizatorami festiwalu „News from Polska” są Instytut Polski w Bukareszcie oraz Narodowe Centrum Tańca (Bd. Mărășești 80-82), w którego siedzibie odbywają się wszystkie przedstawienia. Projekt Terytoria Choreografii organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Art Stations Foundation. Projekt „Terytoria Choreografii” jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.
Bilety kosztują 35 lei lub 20 lei (ulgowe) i będą do nabycia online, na stronie www.kompostor.ro lub w Sali Stere Popescu Narodowego Centrum Tańca w Bukareszcie (bd. Mărășești nr. 80-82) przed rozpoczęciem każdego spektaklu.
PROGRAM FESTIWALU „NEWS FROM POLSKA” 2019:
8 października (wtorek), 19.30 – przedstawienie „Thriller” (reż./choreografia: Paweł Sakowicz/Anna Smolar)
9 października (środa), 19.30 – przedstawienie „Para nr 1” (koncept: Katarzyna Gorczyca/Oskar Malinowski)
10 października (czwartek), 19.30 – przedstawienie „Stalking Paradise” (Lubelski Teatr Tańca, koncept i choreografia: Külli Roosna/Kenneth Flak)
11 października (piątek), 19.30 – przedstawienie „Druga natura” (koncept: Agata Siniarska/Katarzyna Wolińska/Karolina Grzywnowicz)
12 października (sobota, foyer), 18.00 – przedstawienie „Łuczniczki” (koncept i choreografia: Agnieszka Kryst)
12 października (sobota, Sala Stere Popescu), 20.00 – przedstawienie „Slowstepper – On The Edge Of Survival” (koncept: HYGIN DELIMAT)