1.09.2021 - 30.09.2021 Historia

Odkryjmy wspólnie”Skarby Krakowa” w Kiszyniowie

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie, do 30 września 2021 roku.

Wystawa „Skarby Krakowa” , przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury z tego miasta, a w wersji rumuńskiej opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie, to opowieść o mieście – siedzibie polskich królów, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikatowy zespół architektoniczny.

Kraków to jeden z najstarszych europejskich ośrodków uniwersyteckich, miasto poetów, pisarzy i artystów, należące w średniowieczu do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Kosmopolityczne, wielokulturowe, otwarte na inspiracje płynące z zewnątrz, a mimo to pozostające najbardziej polskim z polskich miast.

Ekspozycja może być jednym z kluczy do zrozumienia fenomenu popularności, jaką cieszy się dziś Kraków wśród turystów z całego świata.

Na planszach wystawy zaprezentowano 90 skarbów miasta – dzieł sztuki i architektury, zabytków oraz przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem, często o randze arcydzieł. Pozwalają one prześledzić historię metropolii począwszy od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epokę renesansu. Ukazują rozmiary upadku w czasie potopu szwedzkiego, zaborów, czy okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Przenoszą oglądających w czasy pierwszego w Polsce miasta socjalistycznego, aż po współczesność kiedy po transformacji ustrojowej Kraków przeżywa okres spektakularnego rozwoju, w twórczy sposób łączy współczesność z bogatym dziedzictwem swej ponadtysiącletniej historii.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii (ul. 31 August 1989 121 A, Kiszyniów), do 30 września 2021 roku.

Przed obejrzeniem wystawy zachęcamy do spacerów po Krakowie i jego okolicach z rumuńskimi vlogerami. Zobacz przykładowy film z polskimi napisami:

 

from to
Scheduled Historia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 23 06.2024 Historia, Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia