Festiwal CinePOLSKA to niepowtarzalna okazja aby obejrzeć najnowsze polskie filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Prezentowane filmy są często pokazywane przedpremierowo w Rumunii i Mołdawii, a niektóre z nich można zobaczyć tylko podczas tego festiwalu.
Ze względu na sytuację pandemiczną, CinePOLSKA odbędzie się online, w dniach 3-7 listopada 2021 r. na platformie TIFF Unlimited. Cztery filmy które znajdują się w programie festiwalu będzie można oglądać przez pięć dni, bez konieczności zakładania konta na platformie. Pokazy będą dostępne dla publiczności w Rumunii i Mołdawii.
—-
Jedną z produkcji prezentowanych na festiwalu będzie debiutancki film reżysera Jana Holoubka „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”, poruszający dramat, oparty na prawdziwych wydarzeniach, które wstrząsnęły całą Polską. W 2000 roku młody Tomasz Komenda został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za zgwałcenie i zabicie nastolatki. Po 18 latach surowego aresztu został ostatecznie zwolniony. Film stara się znaleźć odpowiedzi na pytania, które wszystkich do dziś nurtują: Jak coś takiego mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał czekać 18 lat na sprawiedliwość? W rolę głównego bohatera wciela się młody aktor Piotr Trojan, któremu towarzyszą znani aktorzy, tacy jak Agata Kulesza czy Andrzej Konopka.
W ramach festiwalu odbędzie się także premiera filmu o trudnych relacjach rodzinnych i toksycznych związkach w reżyserii Piotra Domalewskiego. W centrum dramatycznej historii „Jak najdalej stąd” jest siedemnastoletnia Ola, która uczy się jak poradzić sobie w obcym kraju. Wyjazd do Irlandii, skąd miała przywieźć ciało zmarłego ojca, jest dla Oli – granej przez debiutantkę Zofię Stafiej – okazją do poznania siebie i swojego ojca.
„(Nie)znajomi” w reżyserii Tadeusza Śliwy to polska adaptacja scenariusza włoskiego filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” („Perfetti sconosciuti”) Paola Genovese, uwielbianego przez publiczność na całym świecie. Historia z pozoru jest prosta: grupa znajomych spotyka się na obiedzie, a ponieważ powiadomienia na telefonach nie dają im spokoju, decydują się na nietypową grę. Każdy musi głośno czytać przychodzące wiadomości i odbierać połączenia na głośniku. Początkowy entuzjazm coraz bardziej zanika, gdy coraz więcej tajemnic wychodzi na jaw.
Czwarty film w programie CinePOLSKA to poruszająca biografia księdza Jana Ziei, żołnierza, działacza społecznego, kapelana „Szarych Szeregów”, współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników, aktywnego uczestnika wojny 1920 z bolszewikami oraz w II wojnie światowej. Opowieść napisana przez Roberta Glińskiego nie jest jednak przykładem kina patriotycznego, ale historią przykładnego człowieka, który wyróżniał się niepodważalnymi wartościami, takimi jak odwaga, uczciwość, szczerość i docenienie wobec innych ludzi. W rolę księdza mistrzowsko wciela sie Andrzej Seweryn, legenda polskiego kina.
PROGRAM CINEPOLSKA:
25 LAT NIEWINNOŚCI. Sprawa Tomasza Komendy (reż. Jan Holoubek, 116 min.)
JAK NAJDALEJ STĄD (reż. Piotr Domalewski, 96 min.)
(NIE)ZNAJOMI (reż. Tadeusz Śliwa, 100 min.)
ZIEJA (reż. Robert Gliński, 108 min.)
Organizatorem Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA jest Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z partnerami: Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i TIFF Unlimited.
—
- Projekcje filmów w ramach CinePOLSKA odbędą się w okresie 3-7 listopada 2021, na platformie online TIFF Unlimited (unlimited.tiff.ro).
- Projekcje będą dostępne dla widzów w Rumunii i Mołdawii.
- Filmy będą dostepne z napisami w języku rumuńskim i angielskim.
- Wszystkie filmy będzie można oglądać bezpłatnie przez okres 5 dni, bez konieczności zakładania konta na platformie.