2021 jest rokiem Stanisława Lema – pisarza, filozofa, futurologa, autora książek science fiction i jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki, a ich całkowity nakład w wynosi 41 milionów egzemplarzy. W 2021 obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.
Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową, ma ogromną siłę oddziaływania i rolę kulturotwórczą. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny. Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.
Daniel Mróz, wybitny ilustrator i projektant, nie lubił fantastyki naukowej, ale urzeczony poczuciem humoru Stanisława Lema najlepsze swoje realizacje stworzył do jego opowiadań z tomów Bajki robotów i Cyberiada. Tak zawiązała się jedna z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Daniel Mróz bawi się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów, rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi deformacjami, ilustracjami z powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dziełami dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworząc świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.
Wystawa “Bestiariusz Lema według Mroza” łączy te wyjątkowe ilustracje z fragmentami prozy Lema i została stworzona przez prof. Janusza Górskiego, wykładowcy ASP w Gdańsku.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach, (Strada Alexandru Lăpușneanu nr. 14,), gdzie pozostanie do 28 stycznia 2022.