4.03.2022 - 30.04.2022 Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w miesiącu kobiet można oglądać w Buzău i Bukareszcie

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Buzău mogą ją zwiedzać na ogrodzeniu Muzeum Okręgowego do 4 kwietnia, a w Bukareszcie, do końca kwietnia, gości ją główny oddział Biblioteki Miejskiej.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. 

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Koncepcję graficzną ekspozycji stworzył kolektyw twórczy Dinksy z Cieszyna.

===========

Bohaterki wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”:

➡ Polki: Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Halina Konopacka, Karolina Lanckorońska, Janina Lewandowska, Pola Negri, Regina Salomea Pilsztyn, Helena Rubinstein, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Krystyna Skarbek, Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Wanda Telakowska, Helena Wiewiórska, Elżbieta Zawacka, Narcyza Żmichowska

➡ Rumunki: Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Maria Bălan, Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu, Smaranda Brăescu, Elena Caragiani-Stoienescu, Nadia Comăneci, Maria Cutarida Crătunescu, Cecilia Cuțescu-Storck, Smaranda Gheorghiu, Elena Ghica, Aurora Gruescu, Sofia Ionescu-Ogrezeanu, Elisabeta Rizea, Lucia Sturdza Bulandra, Elisa Leonida Zamfirescu

Dodatkowo, od roku 2020 wystawie towarzyszą także krótkie animacje! Poznajcie teraz dwie niezwykle odważne kobiety – Polkę i Rumunkę, które poświęcały życie w obronie swojego kraju!

=========

Elisbeta Rizea stawiając opór reżimowi komunistycznemu straciła niemal wszystko, wolność, bliskich i swoje gospodarstwo w Nuşcoarze. Mimo tortur i wieloletniej odsiadki w więzieniu nie straciła jednak honoru. Poznaj jej historię:

Siedemnastego września 1939 roku rosyjska Armia Czerwona zaatakowała Polskę, okupowaną już od 17 dni przez Niemców. Napaść była rezultatem paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Część zachodnia Polski znalazła się w niemieckiej strefie wpływów a wschodnia w radzieckiej. Rosyjski atak wpłynął na całe życie Janiny Lewandowskiej, pasjonatki lotnictwa i sztuki.

Po wkroczeniu do Polski Rosjanie aresztowali ponad 200 tys. osób, w tym wojskowych, prawników i ziemian. Na Syberię wywieźli ok. 1 mln 350 tys. Polaków. Oficerów i policjantów umieścili w obozach jenieckich  m.in. w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Po napaści i ZSRR na Polskę  Janina Lewandowska trafiła do sowieckiego obozu jenieckiego w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Bohaterską pilotkę, tak 22,5 tys. innych polskich jeńców, Rosjanie zabili strzałem w tył głowy w lesie nieopodal Katynia. Jej los udało się jednak wyjaśnić dopiero po 65 latach, w 2005 roku. 

=========

Wszystkie filmy animowane z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie:

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

=========

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne