16.02.2023 - 21.02.2023 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w Targu Jiu

W dniu 21 lutego o godz. 10.30 wraz z Uniwersytetem im. Constantina Brâncuși z Târgu Jiu upamiętniamy pierwszą rocznicę początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie. W związku z tym wydarzeniem będzie można zobaczyć poruszającą polsko-ukraińską wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”.

W ramach wystawy zaprezentujemy historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-45 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża, a wojna z perspektywy dziecka wygląda zawsze tak samo. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę.

Różnorodność dziecięcych emocji, które znajdują odzwierciedlenie w rysunkach: od strachu i rozpaczy po nadzieję i wiarę w zwycięstwo, świadczy o jednej rzeczy – dzieci nie powinny cierpieć z powodu wojny, zasługują na szczęście i miłość.

Przedsięwzięcie Mom I see war zostało zainicjowane, aby pokazać wojnę oczami dzieci Ukrainy i po raz kolejny zwrócić uwagę społeczności światowej na brutalną inwazję rosyjskiego najeźdźcy. „Projekt ten połączył ponad 10 tys. rysunków dla dzieci o wojnie i pokoju w Ukrainie. Został stworzony, aby uchwycić to, czego doświadczają dzieci podczas wojny w ich kraju i pokazać całemu światu, jak silni są Mali Ukraińcy”.

Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują: dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki oraz dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.

Wystawa będzie mona oglądać w dniu 21 lutego przed budynkiem Wydziału Nauk Edukacji, Prawa i Administracji Publicznej Uniwersytetu im. Constantina Brâncuși z Târgu Jiu (str. Victoriei).

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia