2.07.2015 - 31.07.2015 Sztuki wizualne

Wystawa polskiego plakatu w Targu Muresz

W okresie 2-31 lipca w galerii „Camera K'Arte” w Targu Muresz można oglądać wystawę zatytułowaną „Plakat polski, XXI w.”, obejmującą kilkadziesiąt prac trzech autorów: Tomasza Bogusławskiego, Ryszarda Kajzera i Sebastiana Kubicy. Wystawiani plakaciści to przedstawiciele młodego i średniego pokolenia „polskiej szkoły plakatu”.

Camera K’ARTE – str. George Enescu 2

Wszyscy trzej plakaciści reprezentują czołówkę polskich grafików. Uczestniczyli w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Są laureatami prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach w Polsce i za granicą. Jednocześnie prowadzą działalność pedagogiczną, co gwarantuje zachowanie ciągłości i wysokiego poziomu polskiej grafiki.

Od końca lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, Polska wyróżnia się na całym świecie swoimi plakacistami. Dzięki takim grafikom jak, między innymi, Henryk Tomaszewski, Józef Mroszczak, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Jan Lenica, Franciszek Starowieyski, Eugeniusz Get-Stankiewicz plakat stał się niemal narodową specjalnością Polaków. Przez wiele lat żaden film, koncert, festiwal, spektakl teatralny lub operowy nie mógł się obyć bez artystycznego plakatu. W roku 1966 w Polsce odbyło się pierwsze Międzynarodowe Biennale Grafiki Plakatowek, które przez wiele lat było najbardziej prestiżową imprezą tego typu na świecie. W roku 1968 otwarto w Warszawie pierwsze na świecie Muzeum Plakatu. Dzięki nowym pokoleniom artystów, sztuka plakatu w Polsce ciągle jest obecna i pozostaje, tak jak przed laty, środkiem przez który artyści komentują i interpretują zjawiska społeczne.

Tomasz Bogusławski (ur. 1958 w Gdańsku)

Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką wydawniczą, komunikacją wizualną, tworzy plakaty i emisje filatelistyczne edycji filatelistycznych (np. serie na igrzyska w Atlancie 1996, millenium Gdańska 1997, 20-lecie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”).

Studiował w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (ówczesna PWSSP) u prof. M. Freudenreicha, dyplom zrealizował w Pracowni Grafiki prof. W. Janowskiego w 1982 roku. Jest profesorem i uznanym pedagogiem, w latach 2002-2008 pełnił funkcję rektora swej macierzystej uczelni. Od 2010 roku jest też związany z Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia z grafiki projektowej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów

Jako plakacista wystawiał na całym świecie, m.in. w Londynie, Heilbronn, Krakowie, Kopenhadze, Pekinie, Meksyku, Teheranie. Jest laureatem konkursów projektowych, a tym Biennale Plakatu Polskiego (1983, 1985, 1995, 2003), Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie (1987, 1988), Universal Design Competition (1995). Zdobywca Grand Prix 18. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach za plakat „Mąż i żona” oraz Srebrnego Medalu 22. Biennale Plakatu Polskiego za plakat „Migrena”.

Ryszard Kajzer (ur. 1973 w Świerczynie)

Grafik, tworzy głównie plakaty, ilustracje i projekty książek.

Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Schule für Gestaltung w szwajcarskim St. Gallen. Asystował w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego, a od 2000 roku w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego w warszawskiej ASP. Stypendysta Internationales Künstlerhaus Villa Concordia w Bambergu (Niemcy).

Wystawiał w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych (m.in. w Moskwie, Meksyku, Hong-Kongu i Nowym Jorku). Laureat wielu nagród, w tym nagrody głównej w międzynarodowym konkursie na plakat promujący Rok Gombrowiczowski (2004), nagrody im. A. Stareyshinski’ego dla młodego projektanta na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Sofii czy nagrody 19. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie w konkursie na plakat poświęcony myśli Witolda Gombrowicza (za plakat do cytatu z „Dziennika” Gombrowicza: „Cechą literatury jest ostrość”). Zdobył wyróżnienie Honorowe w kategorii specjalnej „Chopin na nowo” 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu.

Sebastian Kubica (ur. 1975 w Żywcu)

Zajmuje się plakatem, projektowaniem graficznym, drzeworytem, rysunkiem, ilustracją.

Absolwent katowickiego Wydziału Grafiki w ramach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom główny z projektowania graficznego realizował w pracowni prof. R. Kalarusa, a dyplom dodatkowy z grafiki warsztatowej u prof. R. Staraka.

Od 2012 roku jako doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych, zajmuje się pracą dydaktyczną w Instytucie Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w Śląskiej Wyższej Szkole Informatyczno-Medycznej w Chorzowie. Prowadził warsztaty z zakresu projektowania graficznego na chilijskich uniwersytetach: Diego Portales w Santiago, Uniwersytecie Vina Del Mar i Uniwersytecie Santo Tomas w Antofagaście.

Wielokrotnie nagradzany, w tym na Awakening World Awards Festival w Teheranie czy na Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą (m.in. w Japonii, Chinach, Iranie i Stanach Zjednoczonych).

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia