4.10.2015 - 7.10.2015 Muzyka, Wydarzenia

Polscy muzycy w Rybnicy i Kiszyniowie

Marek Szlezer (fortepian) i Jan Kalinowski (wiolonczela) wykonają w niedzielę, 4 października, koncert w kościele św. Józefa w Rybnicy, zaś kilka dni później, 7 października, w Kiszyniowie, wystąpią jako soliści podczas koncertu Fiharmoii Narodowej pod batutą Pawła Kotli. Polski dyrygent poprowadzi także wykłady w kiszyniowskiej Akademii Sztuk, pt.„O twórczości kompozytora Andrzeja Panufnika i des-sowietyzacja muzyki”

Program recitalu Marka Szlezera i Jana Kalinowskiego
Kościół katolicki p.w. Św. Józefa w Rybnicy,
4 października 2015, godz. 15.00

Bach/Gounod – Ave Maria
L.  Różycki – Dwie melodie  op.5 na wiolonczele i fortepian
F. Chopin – Preludium e-moll op.28 nr.4 na fortepian solo
F. Chopin – Preludium h-moll op.28 nr 6 na fortepian solo
F. Chopin – Preludium c-moll op.28 nr 20 na fortepian solo
J.S. Bach – Suita C- dur BWV 1009 na wiolonczelę solo
J. Brahms – Herzlich tut mich verlangen op.122 na fortepian solo
B. Chajdecki – “Spojrzenie” z filmu “Baczyński”
C. Saint-Saens – Łabędź
J-P. Martini – Plaisir d’amour

7.10., godz. 18.00 – koncert z Orkiestrą Akademii w Kiszyniowie w dużej Sali Filharmonii Narodowej im. Serghei Lunchevici w Kiszyniowie, dyrygent: Paweł Kotla, soliści: Marek Szlezer i Jan Kalinowski

[W programie:
H.. Górecki- Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową
W. Lutosławski – Mała suita na orkiestrę kameralną
F. Chopin – Koncert fortepianowy f-moll, op.21
A. Piazzolla – Double Concerto (transkrypcja J. Kalinowski, M. Szlezer)]

Jan Kalinowski (ur. 1982) kształcił się w Krakowie, Paryżu i Stuttgarcie u prof.: Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u tak znanych artystów jak: David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach, otrzymując nagrody oraz pochlebne recenzje. Nagrywał dla radia i telewizji, m.in. koncerty wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego (Libańska Orkiestra Narodowa; Azerbejdżańska Orkiestra Narodowa) i Marka Stachowskiego (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej). Obecnie koncentruje się na twórczości wiolonczelowej kompozytorów polskich, takich jak Chopin, Tansman, Różycki, Stojowski Lutosławski i Penderecki. Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2009 otrzymał tytuł doktora. Prowadził kursy w ramach wymiany międzyuczelnianej (m.in. w Bremie, Karlsruhe, Fermo i Tbilisi). W roku 2013 firma fonograficzna Dux wydała płytę kompaktową z jego autorskim projektem zawierającym osiem utworów kompozytorów polskich na zespoły wiolonczelowe od 1-8 instrumentów. 


Marek Szlezer (ur. 1981) jest jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Jego karierę zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie. Kształcił się w École Normale de Musique w Paryżu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii pod kierunkiem m.in. prof. Ewy Bukojemskiej, Abdela Rahmana El Bacha, Dymitra Bashkirova oraz Marcelli Crudeli. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Marek Szlezer jest laureatem wielu znaczących konkursów krajowych i międzynarodowych. Był wielokrotnie nagradzany za swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina (m.in. miał zaszczyt grać recital na oryginalnym fortepianie kompozytora). Koncertował w takich salach jak Palais des Beaux Arts, Salle Cortot, Wigmore Hall, Alfred Newman Hall, Carnegie Hall. Występował z orkiestrami jak m.in.: English Chamber Orchestra i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Pracuje w Krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie w 2009 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Odkrył twórczość fortepianową Jadwigi Sarneckiej, której kompozycje nagrał dla wydawnictwa płytowego Dux. Jest autorem licznych opracowań dzieł fortepianowych kompozytorów polskich opublikowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz wydawnictwo Eufonium.

 
from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia