13.11.2015 Teatr, Wydarzenia

Czerwony Kapturek z Wałbrzycha na festiwalu ImPuls

Któż z nas nie zna słynnej baśni Grimmów o Czerwonym Kapturku i złym Wilku, który przebrał się za babcię? Zdawałoby się, że tak popularna w świecie bajek historia nie może już niczym zaskoczyć… Chyba że osadzi się ją we współczesnych realiach, wtedy nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Wałbrzyski spektakl pomyślany jest jako podróż małej i zbuntowanej Michalinki, nazywającej siebie Czerwonym Kapturkiem, przez demoniczny las, który okazuje się źródłem życiowej mądrości. Dziewczynka, podążając do hipochondrycznej babci, spotyka na swej drodze różne baśniowe postaci: starego, mocno śpiącego Niedźwiedzia; krasnoludki, które uciekają od nieznośnej Śnieżki; Dziewczynkę z Zapałkami – piromankę, lubiącą podpalać las dla zabawy; zakatarzonego Wilka; zapominalską Babę Jagę oraz pedantycznego gajowego Jana Muchę. Każda z napotkanych istot wnosi coś wartościowego do świata Michalinki. Pomagają jej zrozumieć, jak ważny jest szacunek dla drugiej osoby, jak niebezpieczny może być ogień, do czego doprowadzić może łakomstwo i czym grozi rozmowa z nieznajomym.

Inscenizacja skonstruowana jest w konwencji kabaretu: z gagów, absurdalnego humoru, komizmu słownego, symultanicznych scen, szaleńczego tempa oraz interakcji z widownią. Nie brak przy tym nutki dydaktyzmu, płynącej z przedstawienia. Surrealistyczna, biało-czarna scenografia, rodem z dreszczowca, komponuje się z czarnym humorem inkrustowanym zabawnymi musicalowymi piosenkami. Wszystko to sprawia, że spektakl staje się nietuzinkową propozycją zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.

Spektakl po polsku, z napisami rumuńskimi.

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
Muzyka:  Michał Kowalczyk
Ruch sceniczny:  Jarosław Staniek
Przygotowanie wokalne:  Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
Obsada:
Anna Jezierska
Sylwia Nowak / Natalia Wieciech
Jakub Grzybek
Paweł Pawlik

Publiczność:  od 5 lat
Czas trwania:  75 minut

Scheduled Teatr Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia