28.02.2016 Teatr

I będą święta @ News from Polska

Wzruszające przedstawienie o utracie bliskiej osoby, z traumą na skalę narodową w tle. Spektakl, choć inspirowany autentycznymi wydarzeniami - katastrofą w Smoleńsku - nie jest publicystyką polityczną, lecz skupia się na najgłębszych emocjach osób, na które media nie zwracają uwagi.

Spektakl grany jest po polsku, z rumuńskimi napisami

występuje: Agnieszka Przepiórska, reżyseria: Piotr Ratajczak, tekst: Piotr Rowicki

Pilot rządowego samolotu ginie w katastrofie. Jego żona podąża przez ból, broni jego pamięci w przed manipulacjami mediów i brudnej polityki, ulega histeriom, by na koniec wkroczyć do jego pokoju, obejrzeć dziesiątki zdjęć wokół biurka, odkryć, że na żadnym jej nie ma…

Mocny dramat kogoś, kto w cierpieniu odnajduje siebie. To przedstawienie to coś dużo głębszego niż tylko komentarz z odniesieniem do katastrofy w Smoleńsku.  To także opowieść o tym, że za narodowymi tragediami kryją się tragedie indywidualne, a wychodzenie z żałoby po bliskich jest znacznie trudniejsze i boleśniejsze niż przezwyciężanie zbiorowej traumy.

„Przepiórska jest w tej roli wyzywająca, bezczelna, cierpiąca, wściekła i zagubiona. Jednocześnie.” Jacek Wakar

Agnieszka Przepiórska (ur. 1979) – aktorka. Urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. Po powrocie do Polski w latach 2005-2008 była aktorką w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Grała w wielu teatrach w całej Polsce. Od 2008 roku mieszka w Warszawie. W sezonie 2011/2012 zrealizowała role w Teatrze Imka i w Teatrze Konsekwentnym. Obecnie związana z niezależnym projektem teatru satyrycznego „Pożar w Burdelu”.

Przedstawienie prezentowane w ramach mikro-festiwalu „News from Polska” w Bukareszcie.

 
Scheduled Teatr

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia