9.09.2016 Muzyka, Wydarzenia

Noc Literatury Europejskiej w Bukareszcie

W Noc Literatury Europejskiej, aktor Lari Giorgescu, wraz z perkusistą Narodowej Orkiestry Radiowej Lucianem Maximem zaprezentują fragmenty książek polskich pisarzy: Andrzeja Sapkowskiego i Szczepana Twardocha. Artyści zapowiadają prawdziwy spektakl literacki – przeżycie dużo głębsze, niż lektura.

Noc Literatury Europejskiej w Bukareszcie odbędzie się w tym roku po raz piąty.

W tegorocznej edycji wezmą udział, wraz Instytutem Polskim, instytuty i centra kulturalne zrzeszone w sieci EUNIC Bucuresti: Goethe-Institut, Austriackie Forum Kultury, Grecka Fundacja Kulturalna, Rumuński Instytut Kultury, Centrum Czeskie, Instytut Balassi, Instytut Cervantesa, Instytut Camoesa, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Centrum Kultury Tureckiej Yunus Emre.

Tegoroczna edycja Nocy Literatury Europejskiej odbędzie się w piątek, 9 września, w godzinach 19.00-23.00, w następujących miejscach: Piua Book Bar, Spațiu Public European, księgarnia Carturești Verona, Teatr Lalek Țăndărică, Dom „Ion Mincu.” Na zakończenie zapraszamy Państwa na afterparty do Piua Book Bar o godzinie 23.00.

Instytut Polski serdecznie zaprasza Państwa do Piua Book Bar (str. Dionisie Lupu 76) w godzinach 19:00-23:00.

W ramach tegorocznej edycji, proponujemy Państwu podróż w dwie różne rzeczywistości. Pierwsza z nich to świat wiedźmina Geralta, bohatera Ostatniego życzenia Andrzeja Sapkowskiego, ukształtowana w bujnej wyobraźni autora. Z kolei precyzyjnie odtworzone realia opisane w Morfinie Szczepana Twardocha, to świeże spojrzenie na okupowaną Warszawę w 1939 roku, opisaną z precyzją i dbałością o detale.

Wybrane fragmenty obu powieści zostaną przedstawione w formacie „słuchowiska radiowego na żywo,” w aranżacji aktora Lariego Giorgescu i perkusisty Luciana Maxima.

Foto: Niccolò Caranti  CC BY-SA 4.0

Andrzej Sapkowski (ur. 1948) – z wykształcenia ekonomista, jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy fantasy. Laureat licznych nagród literackich, niedawno uhonorowany prestiżową nagrodą The World Fantasy Award for Lifetime Achievement.

Sławę przyniósł mu cykl powieści i opowiadań „Wiedźmin”, entuzjastycznie przyjęty przez wielbicieli gatunku. Książki Sapkowskiego zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a do ich popularności na świecie przyczyniła się adaptacja filmowa, a przede wszystkim seria gier komputerowych zainspirowanych przez jego powieści.

Foto Andrzej Sapkowski:  Niccolò Caranti – Praca własna, CC BY-SA 4.0  

Ultima dorinta (Ostatnie życzenie), tłum. Mihaela Fiscutean, Bukareszt: Editura Nemira, 2015.

 

Szczepan Twardoch (ur. 1979) – pisarz i publicysta, z wykształcenia filozof i socjolog. Opublikował kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań i dzienników, ciepło przyjętych przez krytyków i czytelników. Jego powieści Morfina (2012, wyd. rumuńskie 2015) i Drach (2014) otrzymały liczne nagrody krajowe i międzynarodowe. Głównym tematem twórczości Twardocha jest zagadnienie tożsamości, tak indywidualnej, jak i narodowej. Specjalne miejsce zajmuje w nich skomplikowana historia i tożsamość Śląska – regionu pochodzenia autora – i losy jego mieszkańców.

Morfina (Morfina)tłum. Cristina Godun, Cluj-Napoca: Editura Casa Cartii de Stiinta, 2015.

Foto Szczepan Twardoch: Jacek Kołodziejski

Lekturze fragmentów obu powieści, w interpretacji Lariego Giorgescu, towarzyszyć będzie aranżacja muzyczna autorstwa Luciana Maxima.

Lari Giorgescu – młody aktor teatralny i filmowy o uznanej renomie, laureat licznych nagród i autor spektakli telewizyjnych. Jego najnowszą kreacją jest rola w przedstawieniu tanecznym „L’om DaDa” (reżyseria Gigi Căciuleanu, Teatr Narodowy w Bukareszcie, 2016).

Lucian Maxim – perkusista Narodowej Orkiestry Radiowej, głęboko powiązany ze sceną teatralną. Współpracował z wieloma reżyserami teatralnymi w Rumunii, wśród których znaleźli się m.in. Andrei Șerban, Silviu Purcărete, Alexandru Tocilescu, Alexandru Hausvater i Vlad Cristache.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia