6.10.2016 - 9.10.2016 Kino

Polska na festiwalu filmowym Timishort

Ósma edycja festiwalu filmowego Timishort proponuje publiczności w Timiszoarze jeszcze więcej polskich elementów niż dotychczas: jeden film krótkometrażowy w konkursie międzynarodowym, festiwal z gościnną wizytą – Short Waves Festival z Poznania i projekcja filmu niemego „Znak Zorro”, którego ścieżka dzwiękowa będzie wykonana na żywo przez zespół Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni. Ponadto, jednym z członków jury Timishort będzie Szymon Stemplewski, dyrektor Short Waves Festival.

8 października, godz. 16.00 – Kino Timiș, Piața Victoriei 7

FESTIWAL Z GOŚCINNĄ WIZYTĄ – SHORT WAVES FESTIVAL (Poznań, Polska)

DOM

animacja, Polska, 2014, 15 min.
Reżyseria: Agnieszka Borowa

Dom jest miejscem. Rodziną. Historią. Relacjami. Dom jest wspomnieniem, które kształtuje człowieka. Może snem? To jest historia dziewczyny, która wraca do Domu. Ta wizyta sprowadza na nią nawałnicę chaotycznych, trudnych wspomnień. Bez zmierzenia się z nimi, nie opuści domu. Czym jest jej Dom? Czy można to zmienić?

KONIEC ŚWIATA

dokumentalny, Polska, 2015, 40 min.
Reżyseria: Monika Pawluczuk

Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

SMALL ROOM SYNDROME

eksperymentalny, 2014, 4 min. 30 sek.
Reżyseria: Natalia Wilk

Small Room Syndrom, czyli polska ciasnotowa wspólnota mieszkaniowa. Tańczą w mieszkaniu, gdzie zawsze ktoś obserwuje. Ktoś jest obok. Kawy nie można się spokojnie napić. Wykąpać – nie da się. Marzyć o chwili samotności. Zapalić papierosa. Bez słuchania pukania, stukotów, jęków sąsiadów. Nauczyć się w tym wszystkim poruszać. Tak żeby było ergonomicznie. Żeby nie wadzić resztką prywatności innym prywatnościom.

DZIEŃ BABCI

fabularny, 2015, 30 min.
Reżyseria: Miłosz Sakowski

Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą „na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, kobieta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Staruszka proponuje mu układ. Tomek dostanie pieniądze, ale musi udawać jej wnuczka przed pracownikiem socjalnym, który przyjdzie sprawdzić czy niedołężna kobieta ma opiekę rodziny. Jeśli zobaczy, że nie ma – kobiecie grozi przeniesienie do domu pomocy społecznej.

8 października, godz. 20.00 – Kino Timiș, Piața Victoriei 7

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

UMOWA

Polska, Wielka Brytania, 2015, 5 min.
Reżyseria: Ewa Smyk

Animacja poklatkowa opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. „Umowa” jest osobistą refleksją na temat pamięci rodzinnej.

PROJEKCJA FILMU NIEMEGO „ZNAK ZORRO”, MUZYKA NA ŻYWO: ZESPÓł KOCHANKOWIE GWIEZDNYCH PRZESTRZENI (Polska)
8 października, godz. 22.00 –  Sala 2 Teatru Narodowego, ul. Mărășești 2

„Znak Zorro” (SUA, 1920, 85 min., reżyseria Fred Niblo) – pierwszy z filmów o przygodach człowieka ukrytego pod czarną maską. 

Kalifornia, rok 1820. Diego Vega powraca z Hiszpanii do swej ojczyzny, której przewodzi gubernator-tyran. Z pozoru obojętny na całe zło Diego (co nie podoba się jemu ojcu) w rzeczywistości ukrywa się za maską jako Zorro próbując walczyć o przywrócenie ładu, spokoju i sprawiedliwości.

Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni to jeden z najbardziej żywiołowych zespołów współczesnej sceny muzycznej w Polsce. Zespół łączy reggae z funkiem i garażowy rock z psychodelią lat 70-tych. Wszystko z oryginalnym poczuciem humoru i ironii. W ostatnich latach muzycy koncertowali we Włoszech, Grecji, Niemiec, Słowacji i oczywiście w Polsce.

from to
Scheduled Kino

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia