7.10.2016 Teatr

Spektakl „Dybuk” Mai Kleczewskiej w Timiszoarze

Charyzmatyczna polska reżyserka, Maja Kleczewska wraz z aktorami Teatru Żydowskiego w Warszawie opowiada na nowo klasyczną sztukę Szymona An-skiego. Ludowa historia o miłości silniejszej niż śmierć staje się przypowieścią o losie Polaków i Żydów po tragedii wojny. Przedstawienie otworzy Festiwal Teatralny Eurothalia w Timiszoarze, w piątek, 7 października.

7 października, godz. 21:00-22:50, Sala Polivalentă CRAFT, Bulevardul Eroilor de la Tisa 22

„Dybuk”, wg. Szymona An-skiego, reżyseria: Maja Kleczewska, produkcja: Teatr Żydowski im. Estery Rachel Kamińskiej i Ida Kamińskiej (Polska)

Tłumaczenie: Michał Friedman; opracowanie: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski; scenografia, światła i wideo: Wojciech Puś; kostiumy: Konrad Parol; dramaturgia: Łukasz Chotkowski; muzyka: Stefan Węgłowski.

Występują: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Waldemar Gawlik, Genady Iskhakov, Magdalena Koleśnik, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Piotr Strażowski, Barbara Szeliga, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski

Spektakl w językach polskim, hebrajskim i jidysz, z tłumaczeniem na niemiecki, rumuński i angielski.

Premiera „Dybuka” w reżyserii Kleczewskiej otworzyła jubileuszowy sezon w warszawskim Teatrze Żydowskim. Twórcy poszerzyli dobrze znany polskiej publiczności dramat Szymona Anskiego o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Zdaniem krytyków „Dybuk” jest jednym z najlepszych spektakli Kleczewskiej ostatnich lat, a także mocnym otwarciem 65. sezonu w Teatrze Żydowskim. Za ten spektakl Kleczewska została doceniona przez jury Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”  – z Katowic wyjechała z prestiżowym Laurem Konrada. 

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.  

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Scheduled Teatr

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia