4.11.2016 - 9.11.2016 Kino

CinePOLSKA – jesień z polskim filmem

Najciekawsze polskie filmy nagradzane w ostatnich miesiącach w kraju i na świecie, będzie można zobaczyć w Kiszyniowie od 4 do 9 listopada w ramach festiwalu CinePOLSKA w Kinie Odeon. Wstęp wolny.

Filmy prezentowane na tegorocznej 12. edycji CinePOLSKA zostały docenione przez jurorów festiwali i krytyków, a co najważniejsze, przyciągnęły do polskich i europejskich kin wielu widzów. Hasło tegorocznego festiwalu to „Historie ze współczesności”.

– Tegoroczne filmy to przede wszystkim porywające historie o ludziach stających przed trudnymi wyborami, które pozwalają widzowi wzruszyć się, zamyślić, ale też i pośmiać. Akcja większości z nich dzieje się współcześnie – tłumaczy Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich organizuje festiwal. – Hasło CinePOLSKA 2016 ma też drugie znacznie. Te filmy, które opowiadają o przeszłości i w tym sensie dotykają historii, mają uniwersalne i bardzo współczesne przesłanie – dodaje.

Festiwal w piątek 4 listopada otworzy pełen humoru i świetnej muzyki film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego, jednego z nestorów polskiego kina. Opowiedziana z lekkością historia o muzykach, walczących o swoją duchową wolność w ponurych czasach stalinowskich jest jednocześnie hołdem dla jazzu i jego pionierów. Przed pierwszym pokazem festiwalu na widzów przy wejściu do kina będzie też czekała słodka niespodzianka, bardzo kojarząca się z Polską.

Dzień później będzie można zobaczyć film Małgorzaty Szumowskiej pt. „Body/Ciało”, uhonorowany m.in. Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię na Berlinale. Prosta z pozoru historia rodzinna, w jej rękach młodej reżyserki staje się emocjonującą dyskusją o duchowości, życiu po śmierci i naszym stosunku do ciała.

Prezentowane w niedzielę 6 listopada „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej to tragikomiczna historia dwóch sióstr Marty i Kasi, które w obliczu trudnych rodzinnych wydarzeń, zmieniają całkowicie nastawienie do siebie. Choć film opowiada o momentach tragicznych dla każdej rodziny, reżyserka uniknęła telewizyjnego banału, sprawiła, że widzowie śmieją się na nim bardzo często i z kina wychodzą w dobrym nastroju, myśląc jednak o tym, co w życiu naprawdę ważne. Doborowa obsada aktorska sprawia, że tę opowieść ogląda się z dużą przyjemnością. Film zdobywał nagrody publiczności na wielu festiwalach, ostatnio na „Ceau, Cinema!” w Timiszoarze.

Kolejny tydzień w poniedziałek 7 listopada rozpocznie dramat psychologiczny „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, który dotyka problemu doskonale znanego w krajach Europy Wschodniej – niemocy imigrantów wobec zagranicznych instytucji i bezdusznych procedur. Oparta na faktach autentycznych historia polskich rodziców walczących w Szwecji o swoje dziecko, odebrane przez pomoc społeczną, trzyma widza na w napięciu aż do napisów końcowych.

Anatomia zła” – thriller Jacka Bromskiego, doświadczonego twórcy, jest majstersztykiem kina gatunkowego – zostanie zaprezentowana przedostatniego dnia festiwalu, we wtorek 8 listopada. Tajemnice, spiski i wszechogarniające zło są tłem dla wyborów rodem z greckiej tragedii i szczególnie kuszącą propozycją dla miłośników mrocznego kina.

Festiwal CinePOLSKA w Kiszyniowie 9 listopada zakończy film „Zjednoczone Stany Miłości” młodego reżysera Tomasza Wasilewskiego. Historia czterech pozornie szczęśliwych kobiet i ich trudnych miłości stawia przed widzem pytania, bez oczywistych odpowiedzi. Wasilewski został za nią nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na tegorocznym Berlinale.

Festiwalowi CinePOLSKA będzie towarzyszyła wystawa fotografii „Krzysztof Kieślowski” przygotowana przez Fundację In Situ, która w Polsce, w Sokołowsku na Dolnym Śląsku, tworzy Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Ekspozycja, prezentowana w Kinie Odeon z okazji 75 rocznicy urodzin i 20 rocznicy śmieci wybitnego reżysera, przybliża jego postać, poglądy na kino i wartości, którymi kierował się podczas pracy.

Przegląd CinePOLSKA jest organizowany przez Instytut Polski z Bukaresztu i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Kiszyniowie, Studiem Moldova Film i kinem Odeon oraz dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.       

– CinePOLSKA odbywa się w okresie 4-9.11.2016, w kinie Odeon (adres: str. Mihai Eminescu 55)

– Wszystkie seanse zaczynają się o godz. 19.00, wstęp wolny

– Wszystkie filmy są opatrzone napisami w języku rumuńskim

 

PROGRAM PROJEKCJI:

4.11.2016, godz. 19.00 – „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

5.11.2016, godz 19.00 – „Body/Ciało”

6.11.2016, godz 19.00 –  „Moje córki krowy”

7.11.2016, godz 19.00 – „Obce niebo”

8.11.2016, godz 19.00 – „Anatomia zła”

9.11.2016, godz 19.00 –  „Zjednoczone Stany Miłości”

from to
Scheduled Kino

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.
01 10.2024 31 10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr