19.11.2016 - 21.11.2016 Historia, Wydarzenia

Ceaușescu oczami polskiego historyka

Z okazji ukazania się rozszerzonego wydania książki „Dictatura lui Nicolae Ceaușescu (1965–1989). Geniul Carpaților” polski historyk, znawca Rumunii Adam Burakowski w listopadzie spotka się z rumuńskimi czytelnikami w Bukareszcie i Timiszoarze.

Doktor hab. Adam Burakowski (n. 1977) jest najlepszym znawcą Rumunii wśród polskich historyków młodego pokolenia. Związany z warszawskim Instytutem Studiów Politycznych PAN polski autor od lat bada dyktaturę Nicolae Ceaușescu. Efektem jego pracy jest cykl książek poświęconych Rumunii. Pierwszą z nich była obszerna praca pt. „Dictatura lui Nicolae Ceaușescu (1965–1989). Geniul Carpaților” (wyd. polskie 2009, rumuńskie – 2011). Po pięciu latach od premiery wydawnictwo Polirom przygotowało jej drugie, zmienione i rozszerzone wydanie, którego promocja odbędzie się w dniach 19 listopada w Bukareszcie podczas targów książki „Gaudeamus”  i 21 listopada w Timiszoarze w księgarni Cartea de Nisip.  

Książka Burakowskiego to analiza rządów Nicolae Ceauşescu, od dojścia do władzy, przez lata limitowanej liberalizacji, stagnację, a później zapaść ekonomiczną, aż do krwawego upadku dyktatora. W centrum zainteresowań autora znajduje się nie tylko osoba dyktatora i jego żony, lecz również ścisłe kierownictwo Rumuńskiej Partii Komunistycznej, najważniejsi działacze, ich kariery, intrygi i metody sprawowania władzy. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego system komunistyczny w Rumunii ewoluował inaczej niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Adam Burakowski (ur. 1977), prof. ISP PAN, specjalista z zakresu sytuacji politycznej i polityki międzynarodowej i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Indii. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN i Polskiego Radia. Od wielu lat pracuje z ramienia Polskiego Radia w projekcie Euranet, który jest stworzony przez zespół ludzi z całej UE. Oprócz tego współpracuję z Europejską Unią Nadawców.

PROGRAM SPOTKAŃ AUTORSKICH:

Bukareszt – sobota, 19.11., godz 12.00, w ramach Targów Książki Gaudeamus, stoisko Wydawnictwa Polirom, parter, Targi Romexpo 

Goście: Agnieszka Skieterska – dyrektor Instytutu Polskiego, conf. dr Armand Goșu 

Moderator: Adrian Șerban 

Timiszoara – poniedziałek, 21.11., godz 19.00, księgarnia Cartea de Nisip, str. V.V. Delamarina 1 

goście: Agnieszka Skieterska – dyrektor Instytutu Polskiego, prof. dr Silviu Rogobete, prof. dr  Marcel Tolcea 

Adam Burakowski spotka się także ze studentami wydziałów Nauk Politycznych i Historii Uniwersytetu Zachodniego w Timiszoarze, uczniami i nauczycielami Kolegium Narodowego im. I.L. Caragiale w Ploiești, oraz wykładowcami i studentami Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Bukareszteńskiego.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia