28.04.2017 Muzyka

Dzieło Pendereckiego na festiwalu „Cluj Modern”

Przejmujący utwór poświęcony ofiarom bomby atomowej, która 72 lata temu zniszczyła Hiroszimę, skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego, zabrzmi podczas koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Klużu-Napoce 28 kwietnia.

Kompozycja dedykowana ofiarom dokonanego w 1945 roku amerykańskiego ataku atomowego na japońską Hiroszimę powstała w 1960 r. Krzysztof Penderecki, dziś uznawany na świecie za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, miał wówczas 27 lat. Jego partytura, poruszająca, dramatyczna, przypominająca krzyk, a wówczas zupełnie zaskakująca i brzmiąca jak nic innego wcześniej, okazała się przełomowa. Kierunek, który reprezentuje, w Polsce nazwano później sonoryzmem. Za ten utwór kompozytor otrzymał m.in. nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu i medal w Japonii. Z biegiem czasu wczesne utwory Pendereckiego, także „Tren  Ofiarom Hiroszimy” zrobiły furorę m.in. w kinie, jako ilustracje zagrożenia i strachu np. w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka.

Urodzony w 1933 roku wybitny współczesny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny jest przedstawicielem tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, profesorem oraz byłym rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Yale, Narodowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie, Akademii Muzycznej w Klużu-Napoce, czterokrotnym zdobywcą nagrody Grammy i jedną z najważniejszych osobowości artystycznych w Polsce.

Na Festiwalu „Cluj Modern” utwór Pendereckiego zostanie wykonany przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej „Transilvania” w Klużu-Napoca, pod batutą wybitnego rumuńskiego dyrygenta Tiberiu Soare.

„Cluj Modern” to jedno z najważnejszych wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej w Rumunii. W ramach tegorocznej, 12. edycji festiwalu, prezentowane będą utwory, które przyczyniły się do odnowienia języka i stylu muzyki współczesnej, jak np. Kwartet nr 2  Arnolda Schoenberga, a także utwory w światowym prawykonaniu autorstwa rumuńskich oraz zagranicznych kompozytorów.

Instytut Polski z Bukaresztu po raz drugi jest jednym z partnerów festiwalu.

Kiedy i gdzie: 28 kwietnia 2017, godz. 19.00, sala Auditorium Maximum Uniwersytetu Babeș-Bolyai (str. M. Kogălniceanu nr 5) Kluż-Napoka

Scheduled Muzyka

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Polski jazz w Klużu-Napoce i Baia Mare

Zespół polskiego pianisty Marcina Wasilewskiego przyjeżdża do Rumunii na dwóch festiwalach - Transilvania Jazz Festival w Klużu-Napoce i One Jazz Festiwal w Baia Mare. Koncerty odbędą się 7 i 8 listopada.
08 11.2024 Muzyka, Wydarzenia