9.05.2020 - 21.05.2020 Sztuki wizualne

Polska Szkoła Plakatu w Jassach

Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. Jak ta forma polskiej sztuki opisuje świat współcześnie, można przekonać się od 9 do 31 maja w Muzeum Sztuki w Jassach, podczas wystawy pt. „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy”.

Plakaty o dużej sile przekazu pozostają do dzisiaj polską specjalnością artystyczną. Najlepsze tradycje słynnej Polskiej Szkoły Plakatu, jednego z fenomenów sztuki współczesnej, kontynuują m.in. trzej wybitni graficy Ryszard Kajzer, Łukasz Kliś i Sebastian Kubica, którzy na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu wybrali 48 swoich prac składających się na wystawę „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy” prezentowaną we współpracy z Pałacem Kultury w Jassach i tamtejszym Muzeum Sztuki.

Każdy z trzech artystów wypracował swój własny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. W przypadku Ryszarda Kajzera charakteryzuje się on wielką pomysłowością w wykorzystywaniu liternictwa i malarskością, Łukasza Klisia – niezwykłą precyzją rysunku, oddającego stechnicyzowanie współczesnego świata, a Sebastiana Kubicy – połączeniem ostrej, ekspresyjnej kreski z intensywnym kolorem. Twórcy, których prace można oglądać w Jassach, byli wielokrotnie nagradzani w czasie krajowych i zagranicznych konkursów artystycznych i należą do najciekawszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu średniego pokolenia.

Wernisaż wystawy „Polski Plakat Współczesny/ Trzy Perspektywy” odbędzie się 9 maja o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki w Jassach mieszczącym się w pięknym Pałacu Kultury (Piața Ștefan cel Mare și Sfânt nr 1). 

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia