31.05.2017 - 18.06.2017 Teatr, Wydarzenia

Święto teatru w Sybinie

Spektakularne przedstawienia uliczne Teatru KTO z Krakowa, współczesność oczami młodych polskich aktorów, niezwykłe przedstawienie muzyczne Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek oraz wystawę słynnej Polskiej Szkoły Plakatu zobaczą widzowie 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie. Motywem przewodnim najważniejszej imprezy teatralnej w Rumunii w dniach 9-18 czerwca będzie miłość.

Tegoroczny festiwal w Sybinie (rum. Sibiu) to ponad 500 wydarzeń zorganizowanych w 10 dni. Na scenach teatralnych i ulicach jednego z najpiękniejszych miast w Rumunii pojawią się artyści z 70 krajów. Wśród nich nie zabraknie Polaków i polskiej sztuki, szczególnie w dniach 13-15 czerwca.

Dwie artystki związane z słynnym polskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice Karolina Cicha i Elżbieta Rojek z towarzyszeniem Barta Pałygi jako pierwsze zaznaczą polską obecność na festiwalu. W dniach 13 i 14 czerwca o godz. 21.00 w malowniczo położonym XIII-wiecznym kościele obronnym Cisnădioara zaprezentują przedstawienie muzyczne „One – Many” / „Jeden – Wiele” (tytuł rumuński: „Singurătatea lui Dumnezeu în oameni”). Złożą się na nie pieśni sakralne Podlasia w nowych aranżacjach. Ale nie spodziewajcie się nostalgicznych utworów muzycznych! W tym wielonarodowościowym regionie na wschodzie Polski, gdzie drewniane meczety Tatarów sąsiadują z cerkwiami różnych obrządków, od wieków prawosławne tradycje muzyczne przeplatały się z żydowskimi, muzułmańskimi czy katolickimi. W swym przedstawieniu artystki, łącząc ruch ze śpiewem, wykonują utwory w językach sakralnych regionu m.in.: staro-cerkiewno-słowiańskim, arabskim, łacinie, hebrajskim i polskim. Wychodzą z założenia, że muzyka, również religijna, jest w stanie połączyć wszystkich ludzi. Pełna energii, żywiołowa twórczość muzyczna Karoliny Cichej, polskiej wokalistki, kompozytorki i multinstrumentalistki, gwarantuje, że koncert ten pozostanie niezapomnianym przeżyciem dalekim od stereotypowego wyobrażenia o muzyce sakralnej. Atrakcją dla słuchaczy i widzów będą też na pewno nietypowe instrumenty etniczne wykorzystane w przedstawieniu, szczególnie te, na których gra Bart Pałyga, oraz choreografia Elżbiety Rojek.

Nie mniej imponujące będą przedstawienia uliczne pt. „Peregrinus” (tytuł rumuński: „Graba noastră cea de toate zilele…”) w wykonaniu krakowskiego Teatru KTO. W dniach 14 i 15 czerwca zobaczą je wszyscy, którzy o godz. 20.00 znajdą się na str. Nicolae Bălcescu w Sybinie. Przedstawienie inspirowane twórczością T.S. Eliota ukazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, którego droga przez życie jest tożsama z drogą do pracy w korporacji. Pielgrzymka w poszukiwaniu sensu to trud dnia codziennego, pozbawiony duchowości, miłości i piękna. Światem Peregrinusa jest cywilizacja cyfrowa oparta na jedynej religii – konsumpcji, a jego domem – witryna sklepu.

W ramach Festiwalu Akademii Teatralnych i Managementu Kulturalnego, który towarzyszy głównemu programowi, swój spektakl pt. „Fetele poloneze” zaprezentuje Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jego premiera w Sybinie odbędzie się 14 czerwca w sali CAVAS. Przedstawienie jest wypowiedzią artystyczną młodych twórców na temat tożsamości. Wykorzystujący konwencję telewizyjnego talk show spektakl staje się miejscem, w którym bohaterki programu telewizyjnego mówią o swojej drodze do stania się kobietami, miłości i swoich rodzinach.

Wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu w Sybinie jest wystawa przedstawicieli słynnej w świecie Polskiej Szkoły Plakatu w Muzeum Sztuki Współczesnej-Muzeum Brukenthal przy str. Tribunei 6. Specjalnie na festiwal Instytut Polski z Bukaresztu wspólnie z Krzysztofem Dydo z Krakowa, właścicielem największej w Polsce prywatnej kolekcji plakatu liczącej ok. 40 tys. prac, przygotował ekspozycję prezentująca polski plakat teatralny, filmowy i operowy. Wśród dzieł ok. 50 artystów są prace tak uznanych mistrzów jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 czerwca. 

Instytut Polski w Bukareszcie wspiera polskie wydarzenia prezentowane w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie. 

Szczegółowy program i bilety: www.sibfest.ro

from to
Scheduled Teatr Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia