Nim w sierpniu zapadnie decyzja o tym, czy polski Gdańsk i Związek Harcerstwa Polskiego zostaną gospodarzami Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku, rumuńscy skauci, którzy również biorą udział w głosowaniu nad polską kandydaturą, przez 10 dni będą poznawali tradycje harcerstwa polskiego, jego początki i współczesność. Okazją do tego jest wystawa prezentowana w ich obozowisku w Cristian koło Braszowa, gdzie odbywa się VI Krajowe Jamboree RoJAM. Poprzednie takie spotkanie odbyło się sześć lat temu.
Wystawa – przygotowana specjalnie na RoJAM przez prowadzone przez Związek Harcerstwa Polskiego Muzeum Harcerstwa w Warszawie we współpracy z Instytutem Polskim – wiele uwagi poświęca udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski.
Rumuńscy i zagraniczni skauci dowiedzą się z niej m.in. o udziale polskich kolegów w legionach, ich walce w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków.
Ekspozycja, prezentowana w językach rumuńskim i angielskim, podkreśla także fakt, że Polska jest kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 roku.
– Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała również związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym opowiedzieć 1,8 tys. uczestnikom rumuńskiego jamboree, w tym także 300 międzynarodowym gościom tego wydarzenia, którzy na RoJAM 2017 przyjechali m.in. z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Izraela, Algierii czy Arabii Saudyjskiej – podkreśla Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jednej z 24 takich placówek na świecie podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Instytut był pomysłodawcą wystawy i sfinansował jej powstanie.
– Dzięki dostępowi m.in. do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych materiałów i publikacji, które pokazują te karty wspólnej skautowej historii. Odnaleźliśmy np. zdjęcia późniejszego króla rumuńskiego Michała I z 1937 roku wśród polskich harcerzy i wyjątkowy numer rumuńskiego czasopisma skautowego z 1936 roku w całości poświęcony polskiemu harcerstwu. Jego reprint towarzyszy ekspozycji, która jest również wstępem do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 roku – podkreśla dyrektor Skieterska.
Zainaugurowana 5 sierpnia ekspozycja o polskim harcerstwie będzie prezentowana na terenie RoJAM do jego końca, czyli do 15 sierpnia. Później odwiedzi inne miasta Rumunii. Dzień po zakończeniu jamboree rumuńskich skautów koło Braszowa, na spotkaniu w Baku w Azerbejdżanie zapadnie decyzja o tym, który kraj będzie gospodarzem XXV Światowego Jamboree w 2023 roku. W imieniu Polski o to miano walczą wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i miasto Gdańsk.
Więcej o staraniach Polski o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku >>>
Foto: Vincent Malinowski / Agnieszka Skieterska / Katarzyna Zalaszewska