Wybuch rewolucji październikowej 1917 roku w Rosji zapoczątkował falę niezwykle brutalnych represji komunistycznych w wielu krajach świata, w tym w Polsce i Rumunii. W związku z setną rocznicą tego wydarzenia i dwudziestą rocznicą wydania „Czarnej księgi komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania”, pierwszej tak kompleksowej publikacji opisującej zbrodnie w krajach komunistycznych, Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu, a także Wydziały Studiów Europejskich oraz Historii i Filozofii Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce, przy udziale Instytutu Polskiego w Bukareszcie i Fundacji Hanns Seidel organizują międzynarodową konferencję naukową poświęconą tematyce represji. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12 października w Klużu-Napoce oraz 13-15 październikaw Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim.
Podczas konferencji swoje referaty wygłoszą m.in. jeden z autorów „Czarnej Księgi Komunizmu” Stéphane Courtois i wybitny znawca historii Rumunii Denis Deletant oraz dwóch historyków z Polski: prof. Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Anna Richter z Fundacji Ośrodka KARTA.
Patryk Pleskot (ur. 1980) prowadzi badania na tematy związane z historią społeczno-kulturalną i polityczną Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, epoką ruchu „Solidarność”, działalnością służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych oraz historią i historiografią francuską. Jego książka „Kłopotliwa panna S. Postawy polityczne Zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL (1980-1989)” została nagrodzona w 2013 w Konkursie Książka Historyczna Roku, jest także autorem bardzo cenionej książki pt. „Zabić. Mordy polityczne PRL” wydanej w 2016 roku. Swój odczyt pt. „Opozycja w komunistycznej Polsce: ewolucja i represje” wygłosi 14 października.
Anna Richter (ur. 1980) pracuje w Ośrodku KARTA od 2008 roku jako redaktor prowadzący kwartalnika „Karta” i redaktorka innych wydawnictw. Obecnie we współpracy z Bogumiłem Luftem przygotowuje antologię rumuńskiej literatury faktu w XX wieku. Swój odczyt pt. „Jakie są nasze powinności względem ofiar sowieckich represji? Doświadczenie Ośrodka Karta w dokumentowaniu i publikowaniu historii Polski XX wieku” wygłosi 13 października.
Otwarcie konferencji odbędzie się 12 października, o godz. 11.00 w Audytorium im. Jeana Moneta, na Wydziale Studiów Europejskich Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu, ul. Emmanuel de Martonne nr 1.
Pozostała część konferencji, 13-15 października, odbędzie się w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim, ul. Corneliu Coposu 4.