12.10.2017 - 15.10.2017 Historia

W Rumunii o 100-leciu represji komunistycznych

Wybitni specjaliści z ośmiu krajów, w tym z Polski, wezmą udział w międzynarodowej konferencji „Stulecie rewolucji październikowej. 100 lat represji”, organizowanej przez Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu i Uniwersytet Babeș-Bolyai. Partnerem wydarzenia, które w dniach 12-15 października odbędzie się w Klużu i Syhocie Marmaroskim jest Instytut Polski w Bukareszcie.

Wybuch rewolucji październikowej 1917 roku w Rosji zapoczątkował falę niezwykle brutalnych represji komunistycznych w wielu krajach  świata, w tym w Polsce i Rumunii. W związku z setną rocznicą tego wydarzenia i dwudziestą rocznicą wydania „Czarnej księgi komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania”, pierwszej tak kompleksowej publikacji opisującej zbrodnie w krajach komunistycznych, Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu, a także Wydziały Studiów Europejskich oraz Historii i Filozofii Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce, przy udziale Instytutu Polskiego w Bukareszcie i Fundacji Hanns Seidel organizują międzynarodową konferencję naukową poświęconą tematyce represji. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12 października w Klużu-Napoce oraz 13-15 październikaw Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim.

Podczas konferencji swoje referaty wygłoszą m.in. jeden z autorów „Czarnej Księgi Komunizmu” Stéphane Courtois i wybitny znawca historii Rumunii Denis Deletant oraz dwóch historyków z Polski: prof. Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Anna Richter z Fundacji Ośrodka KARTA.

Patryk Pleskot (ur. 1980) prowadzi badania na tematy związane z historią społeczno-kulturalną i polityczną Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, epoką ruchu „Solidarność”, działalnością służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych oraz historią i historiografią francuską. Jego książka „Kłopotliwa panna S. Postawy polityczne Zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL (1980-1989)”  została nagrodzona w 2013 w Konkursie Książka Historyczna Roku, jest także autorem bardzo cenionej książki pt. „Zabić. Mordy polityczne PRL” wydanej w 2016 roku. Swój odczyt pt. „Opozycja w komunistycznej Polsce: ewolucja i represje” wygłosi 14 października.

Anna Richter (ur. 1980) pracuje w Ośrodku KARTA od 2008 roku jako redaktor prowadzący kwartalnika „Karta” i redaktorka innych wydawnictw. Obecnie we współpracy z Bogumiłem Luftem przygotowuje antologię rumuńskiej literatury faktu w XX wieku. Swój odczyt pt. „Jakie są nasze powinności względem ofiar sowieckich represji? Doświadczenie Ośrodka Karta w dokumentowaniu i publikowaniu historii Polski XX wieku” wygłosi 13 października.

Otwarcie konferencji odbędzie się 12 października, o godz. 11.00 w Audytorium im. Jeana Moneta, na Wydziale Studiów Europejskich Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu, ul. Emmanuel de Martonne nr 1.

Pozostała część konferencji, 13-15 października, odbędzie się w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim, ul. Corneliu Coposu 4.

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO