Festiwal #CinePOLSKA jest jedyną w roku okazją do zobaczenia w Kiszyniowie najnowszych polskich filmów, nagradzanych w ostatnim czasie w kraju i na świecie.
– Tegoroczna edycja należy do bohaterów, którzy często wyprzedzali swoje czasy, żyli wielkimi marzeniami i pasjami. Ludzi, dzięki którym możliwy jest postęp w otaczającym nas świecie – zachęca Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który organizuje festiwal.
Taką postacią z pewnością była dwukrotna noblistka Maria Skłodowska-Curie, czy wybitny malarz awangardowy Władysław Strzemiński, twórca drugiego na świecie i pierwszego w Europie Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, który został bohaterem ostatniego filmu wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy „Powidoki”.
Festiwal we wtorek 31 października otworzy projekcja filmu „Powidoki”.
– Reżyser tego filmu Andrzej Wajda to legenda polskiego kina, laureat Oscara, Złotej Palmy i innych najważniejszych światowych nagród filmowych. Człowiek, który w całej swojej twórczości pokazywał, jak ważna jest w naszym życiu wolność – podkreśla Agnieszka Skieterska. – Na przykładzie niezwykle tragicznych losów malarza Władysława Strzemińskiego, którego życie zniszczył system komunistyczny, raz jeszcze wybitny twórca przypomina nam o sile człowieka i okrucieństwie, z jakim wiązał się ten system – dodaje Skieterska.
Wśród filmów pokazywanych później, w środę 1 listopada, znajdzie się pełna emocji historia rodziny Beksińskich, która opowiada o losach znanego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego i jego syna Tomasza, popularnego dziennikarza radiowego. Autorem „Ostatniej rodziny” jest młody reżyser Jan P. Matuszyński. Ten debiutancki obraz w 2016 roku został uznany na najlepszy polski film na najważniejszym w kraju Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym zdobył główną nagrodę – Złote Lwy.
Czwartkowy wieczór 2 listopada widzowie będą mogli spędzić ze znaną polską reżyserką Agnieszką Holland i filmem „Pokot” wyreżyserowanym przez nią wspólnie z córką Kasią Adamik. Polki na Berlinale 2017 otrzymały za niego Srebrnego Niedźwiedzia, a jury doceniło je za „otwieranie nowych perspektyw”. Scenariusz filmu, którego akcja rozgrywa się w malowniczych polskich górach Bieszczadach, powstał na podstawie książki znanej pisarki Olgi Tokarczuk. „Pokot” jest także polskim kandydatem do tegorocznego Oscara.
W piątkowy wieczór 3 listopada w na ekranie kina Odeon w Kiszyniowie pojawi się jedna z najpopularniejszych polskich komedii ostatnich lat „Planeta singli”, opowiadająca o życiu współczesnych trzydziestolatków, w którym nie brakuje Internetu, ale często brakuje nieco miłości. Na planie tego filmu pojawiają się bardzo znani polscy aktorzy jak Danuta Stenka i Maciej Stuhr, a całość jest dobrze zagrana, zabawna i pełna wdzięku. Idealna na początek weekendu.
Z okazji przypadającej tej jesieni 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w sobotę 4 listopada, zapraszamy na międzynarodową koprodukcję pod tym samym tytułem w reżyserii Marie Noëlle. W rolę genialnej i niepokornej polskiej noblistki wciela się w niej bardzo utalentowana i znana aktorka Karolina Gruszka, a na ekranie pojawia się także m.in. słynny polski aktor Daniel Olbrychski. Film pokazuje Marię nie tylko jako wielkiego naukowca, ale też matkę, a przede wszystkim kobietę stanowczą i niezależną. Te dwie ostatnie cechy nie raz bywały przyczyną jej problemów, ale dzięki nim mogła także odnosić gigantyczne sukcesy naukowe podziwiane m.in. przez samego Alberta Einsteina, z którym się przyjaźniła.
Na zakończenie CinePOLSKA w niedzielę 5 listopada dorosłych widzów zapraszamy na film „Sztuka kochania” o polskiej lekarce, która swoją bestsellerową książką o tym tytule, opublikowaną w 1978 roku i sprzedaną w około 7 mln egzemplarzy, odmieniła życie intymne Polaków. Jej własne życie osobiste było jednak niezwykle skomplikowane. Historię doktor Wisłockiej, rozgrywająca się w Polsce po II wojnie światowej, opowiada reżyserka młodego pokolenia Maria Sadowska. Świetna gra aktorska Magdaleny Boczarskiej w roli Wisłockiej oraz bardzo dobrze napisane dialogi, gwarantują, że niedzielny wieczór widzowie spędzą w przyjemnej atmosferze, ale wychodząc z kina zastanowią się także i nad swoim życiem.
Festiwal CinePOLSKA odbędzie się w Kiszyniowie od 31 października do 5 listopada w Kinie Odeon (ul. Mihai Eminescu 55). Wszystkie filmy będę wyświetlane z rumuńskimi napisami, a wstęp na pokazy jest wolny.
Organizatorami festiwalu są Instytut Polski z Bukaresztu i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, we współpracy ze Studiem Moldova Film i kinem Odeon. Wydarzenie wspiera finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Autorką tegorocznego plakatu CinePOLSKA jest Sorina Vazelina, młoda rumuńska graficzka i autorka komiksów z Timiszoary.
PROGRAM:
31.10.2017, godz. 19.00 – POWIDOKI (reż. Andrzej Wajda, 99 min.), film dla widzów od lat 15
1.11.2017, godz. 19.00 – OSTATNIA RODZINA (reż. Jan P. Matuszyński, 124 min.), film dla widzów od lat 15
2.11.2017, godz. 19.00 – POKOT (reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, 128 min.), film dla widzów od lat 15
3.11.2017, godz. 19.00 – PLANETA SINGLI (reż. Mitja Okorn, 135 min.), film dla widzów od lat 12
4.11.2017, godz. 19.00 – MARIA SKŁODOWSKA-CURIE (reż. Marie Nöelle, 95 min.), film dla widzów od lat 13
5.11.2017, godz. 19.00 – SZTUKA KOCHANIA (reż. Maria Sadowska, 117 min.), film dla widzów od lat 15