Ekspozycja wiele uwagi poświęca udziałokwi harcerzy w wydarzeniach szczególnie o istotnych dla historii Polski. Jest także elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przypadającego w 2018 roku.
– Dzięki dostępowi m.in. do zbiorów warszawskiego Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego czy Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych materiałów i publikacji, które pokazują karty wspólnej skautowej historii łączące polskich harcerzy z organizacjami z różnych krajów Europy – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
Z wystawy można się dowiedzieć m.in. o udziale harcerzy w Legionach, ich walce w czasie II wojny światowej w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania skautowego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków.
– Opowieścią o polskim skautingu i jego znaczeniu dla Polski rozpoczynamy na ternie Mołdawii cykl wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku. Wówczas – po 123 latach zaborów, czyli podziału ziem polskich między Rosję, Prusy i Austrię, które rozgrabiały je trzykrotnie i próbowały pozbawić Polaków nie tylko ich ojczyzny, ale także języka, tradycji i kultury – kraj powrócił na mapy Europy – przypomina dyrektor Skieterska. – Symbolicznym zakończeniem obchodów tej setnej rocznicy będzie ekspozycja poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, wybitnemu polskiemu dowódcy i politykowi, którą zaprezentujemy w Muzeum Historii Mołdawii w listopadzie 2018 roku – dodaje.
Wystawę w Kiszyniowie można oglądać w Muzeum Narodowym Historii Mołdawii od poniedziałku do czwartku i od soboty do niedzieli w godz. 10.00-17.00.
Więcej informacji o muzeum na stronie www.nationalmuseum.md