6.03.2018 Inne

Literatura polska okiem noblisty-premiera książki

Po raz pierwszy czytelnicy w Rumunii mogą poznać tak kompleksową historię literatury polskiej we własnym języku. W ich ręce trafia książka wybitnego autora - laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury Czesława Miłosza. Zapraszamy na promocję „Historii literatury polskiej”, która odbędzie się 6 marca o godz. 18.30 w księgarni Cărtureşti Verona ( Str. Verona 13-15) w Bukareszcie.

Książka jest owocem wykładów Czesława Miłosza, profesora literatur słowiańskich na University of California w Berkeley. Nie jest zwykłym podręcznikiem lecz pasjonującą podróżą po literaturze i kulturze polskiej od średniowiecza aż do XX wieku. Choć nagrodzony w  roku 1980 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości Miłosz dba w niej o obiektywizm, jego praca jest szczególnie ciekawa ze względu na osobiste opinie autora i pokazanie w tradycji polskiej literatury tego, co jego zdaniem ważne i ciekawe. Czytelnik znajdzie w niej interesująco przedstawione tło historyczne, wiele nieznanych informacji o literaturze staropolskiej, romantycznej i współczesnej, a także barwnie napisane biogramy twórców. Książka Miłosza jest również o tyle ciekawa, że powstała z myślą o czytelniku zagranicznym i po raz pierwszy została opublikowana w języku angielskim. Dzięki temu jest przystępną lekturą dla obcokrajowców. 

„Historia literatury polskiej” została opublikowana w Rumunii pod koniec 2017 roku, nakładem wydawnictwa Ratio at Revelatio z Oradei w tłumaczeniu wybitnego tłumacza języka polskiego i znawcy polskiej kultury prof. Uniwersytetu  Bukareszteńskiego Constantina Geambaşu we współpracy z poetką Passionarią Stoicescu, która zadbała o brzmienie tłumaczeń poezji polskiej (wersyfikację, rytm, rym itd.). 

Czesław Miłosz (1911-2004) był polskim poetą, prozaikiem, historykiem literatury, tłumaczem i autorem esejów. W latach 1951–1993 przebywał na emigracji Francji, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako profesor literatury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Uniwersytecie Harvarda. W latach 1951-1980 roku jego książki były w Polsce zakazane przez komunistyczną cenzurę, wychodziły jedynie w nielegalnych wówczas wydawnictwach tzw. drugiego obiegu. W 1980 roku Miłosz został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. 

W języku rumuńskim można przeczytać kilka jego książek, w tym wznowiony w 2017 roku przez wydawnictwo Humanitas (pierwsze wydanie w 1999 roku) zbiór esejów „Zniewolony umysł”, który do dziś jest uważany za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej. 
Wcześniej ukazały się też: Rodzinna Europa (1999), Dolina Issy (2000), Ziemia Ulro (2002), Widzenia nad Zatoką San Francisco (2007), Autoportret przekorny (2016).

Kup „Historię literatury polskiej” >>> 

Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne