Żołnierze II Brygady Legionów Polskich, formacji stworzonej przez słynnego dowódcę i ojca polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego, w lutym 1918 r. pod Rarańczą stoczyli bitwę z wojskami austro-węgierskimi, podczas próby przebicia się przez linię frontu w celu połączenia się z polskimi korpusami na terenie Rosji. Wpływ na decyzję dowództwa Legionów miały postanowienia traktatu brzeskiego, według których Polska miała zostać pozbawiona Chełmszczyzny i części Podlasia. Zaledwie ok. trzeciej części legionowych oddziałów udało się opuścić terytorium Bukowiny. Pozostali zostali aresztowani i uwięzieni w 8 obozach odosobnienia na terenie Komitetu Marmaroskiego. 8 czerwca 2018 r., dokładnie w setną rocznicę pierwszego dnia procesu polskich legionistów, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Res Carphatica”, wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Bukareszcie, na dziedzińcu Memoriału Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim została odsłonięta tablica im poświęcona.
Tego samego dnia w Berbești oddano cześć sześciu polskim Legionistom pochowanym w tej miejscowości, którzy jako pierwsi oddali życie w kampanii karpackiej legionowych oddziałów. Dzięki zaangażowaniu miejscowego historyka, dr Laurenţiu Batina, pamięć o polskich Legionistach jest żywa wśród mieszkańców miejscowości.
Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniło wojsko polskie z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Krajowej oraz rumuńskie, w tym orkiestra wojskowa.
Uroczystości wpisują się w szerszy kontekst polsko – rumuńskiego dialogu historycznego w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.