8.06.2018 Historia

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Tablica poświęcona polskim Legionistom, którzy 100 lat temu zostali uwięzieni przez władze austro-węgierskie w Syhocie Marmaroskim, ósmego czerwca 2018 roku została odsłonięta na dziedzińcu tamtejszego Memoriału Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. W budynku, gdzie dziś mieści się ta instyutcja na proces i wyrok, który z powodu końca I wojny światowej ostatecznie nie zapadł, czekało aż 114 Polaków.

Żołnierze II Brygady Legionów Polskich, formacji stworzonej przez słynnego dowódcę i ojca polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego, w lutym 1918 r. pod Rarańczą stoczyli bitwę z wojskami austro-węgierskimi, podczas próby przebicia się przez linię frontu w celu połączenia się z polskimi korpusami na terenie Rosji. Wpływ na decyzję dowództwa Legionów miały postanowienia traktatu brzeskiego, według których Polska miała zostać pozbawiona Chełmszczyzny i części Podlasia. Zaledwie ok. trzeciej części legionowych oddziałów udało się opuścić terytorium Bukowiny. Pozostali zostali aresztowani i uwięzieni w 8 obozach odosobnienia na terenie Komitetu Marmaroskiego. 8 czerwca 2018 r., dokładnie w setną rocznicę pierwszego dnia procesu polskich legionistów, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Res Carphatica”, wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Bukareszcie, na dziedzińcu Memoriału Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim została odsłonięta tablica im poświęcona. 

Tego samego dnia w Berbești oddano cześć sześciu polskim Legionistom pochowanym w tej miejscowości, którzy jako pierwsi oddali życie w kampanii karpackiej legionowych oddziałów. Dzięki zaangażowaniu miejscowego historyka, dr Laurenţiu Batina, pamięć o polskich Legionistach jest żywa wśród mieszkańców miejscowości.

Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniło wojsko polskie z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Krajowej oraz rumuńskie, w tym orkiestra wojskowa.

Uroczystości wpisują się w szerszy kontekst polsko – rumuńskiego dialogu historycznego w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO