19.10.2018 Teatr

Człowiek w czasach cyfrowych

Czy w erze rozwijającej się technologii, możemy zachować prywatność? W jaki sposób cyfrowy świat kształtuje relacje międzyludzkie we współczesnym świecie? To pytania stawiane w polskim przedstawieniu „Priv”, które 19 października będzie można zobaczyć w Bukareszcie w ramach festiwalu „Fest(in) pe Bulevard”.
 

Tytułowe słowo „priv” jest skrótem od angielskiego „private”. Oznacza prywatną komunikację w świecie online. W ciekawym choreograficznie spektaklu dwie polskie autorki Iza Szostak i Anka Herbut badają w jaki sposób technologia zmienia nasze tożsamości, wizerunki i relacje. Przyglądają się jak przesuwają się granice naszej prywatności, a także jak w naszym życiu przenikają się sfery prywatna, publiczna i wirtualna. Wnikają w świat, w którym coraz częściej w wielkiej chmurze danych funkcjonujemy według ustawień naszych smartfonów, na blogach i vlogach, na Facebooku czy Snapchacie. 

Przedstawienie „Priv” w wykonaniu aktorów Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna zostanie wystawione 19 października o godz. 20.00, w Teatrze Excelsior (str. Academiei 28) w Bukareszcie.

Iza Szostak, uznawana za jedną z najciekawszych performerek młodego pokolenia, jest też tancerką i choreografką. Współpracowała z tancerzami legendarnej grupy Williama Forsytha oraz z Janem Fabre. Ukończyła Rotterdam Dance Academy of the Codarts University for the Arts. 
Anka Herbut to dramaturg, krytyczka teatralna i reżyserka. Współpracowała m.in. z Martą Ziółek przy produkcji „Zrób Siebie”, który rumuńscy widzowie mogli oglądać w 2017 r. podczas festiwalu sztuk performatywnych „News From Polska”.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Fest(in) pe Bulevard” powstał w 2013 r. i jest organizowany przez Teatr Nottara w Bukareszcie. Prezentuje publiczności zarówno spektakle komediowe, jak te, które poruszają najistotniejsze problemy naszych czasów. Tegoroczna, szósta edycja odbędzie się w dniach 12-21 października 2018 r. W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest kryzys komunikacji. 

Spektakl będzie grany w języku polskim z napisami w języku rumuńskim.

Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia, współfinansuje prezentację polskiego spektaklu.

Program festiwalu >>>

Scheduled Teatr

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia