Nagrody Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) w Rumunii są przyznawane od dziewięciu lat, ale od siedmiu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.
Gala wręczenia nagród jest częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach w całej Rumunii corocznie odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających w Rumunii na rzecz dzieci.
W tym roku ze względu na dwa ważne jubileusze – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecie wielkiego zjednoczenia Rumunii – gala miała szczególny charakter. Towarzyszyło jej nie tylko wręczenie Nagród im. Janusza Korczaka piątce laureatów, ale też uhonorowanie psycholożki i dyrektorki FONPC Danieli Gheorghe Odznaką Honorową „Bene merito”, którą szef polskiej dyplomacji nadaje osobom wzmacniającym pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Odznakę, w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Jacka Czaputowicza, wręczył dyrektor Jan Sobczak, który kieruje w polskiej dyplomacji departamentem ochrony praw człowieka.
Samo FONPC zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia w kraju ustawodawstwa w tej dziedzinie.
Instytut Polski z Bukaresztu rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga pochodzenia żydowskiego, który w czasie II wojny światowej w 1942 roku został zmordowany przez Niemców w obozie zagłady w Treblince.
Instytut Polski jest stałym partnerem nagrody, funduje także przyznawane co roku statuetki, zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ancę Benerę.
Laureaci nagród im. Janusza Korczaka w 2018 roku:
• za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka: Alin Nicolae Stănescu, doktor medycyny, pediatra.
Członek-założyciel Międzynarodowej Fundacji na rzecz Dzieci i Rodziny. Wieloletni działacz na rzecz reformy zdrowia w Rumuniia w szczególności opieki zdrowotnej dla matki i dziecka. Koordynował wiele projektów i badań UNICEF-u. Aktywnie działa na rzecz rumuńskich organizacjach pozarządowych zajmujących się opieką nad dziećmi.
• profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych: Ciprian Buhuși, pracownik Krajowej Administracji Więzień (Administratia Nationala a Penitenciarelor).
Zajmuje się reintegracją społeczną skazanych. Przez wiele lat zajmował się tematyką adopcji, zarówno w strukturach Ministerstwa Pracy, jak i w urzędzie ds. adopcji rumuńskiego rządu (Oficiul Roman pentru Adoptii, Guvernul Romaniei). Jego największym osiągnięciem z tego okresu jest doprowadzenie do istotnej modyfikacji ustawy dotyczącej adopcji. Przez wiele lat związany był z organizacją „Save the Children” Romania.
• profesjonalista z organizacji pozarządowych: Bianca-Elisabeta Bulai, SOS Wioski Dziecięce Pedagog społeczny, wolontariuszka w SOS Wioski Dziecięce, animatorka zabaw dla dzieci we współpracy z Hobby Club Bacau.
• dziennikarz: Flavia Drăgan, Newsweek Romania
Dziennikarka zajmująca się tematyką społeczną, wcześniej związana z dziennikiem Romania Libera, zaangażowana m.in. w działania na rzecz dzieci z domów dziecka.
• debiutant: Ioana Isari, wolontariuszka oraz współzałożycielka Organizacji „Art – Civica” z Jass. Aktywnie uczestniczy w wielu projektach związanych z pomocą społeczną oraz wspieraniem dzieci ze środowisk wiejskich.
Zobacz film o Januszu Korczaku: