8.11.2018 - 13.11.2018 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – tydzień polskiego filmu w Kiszyniowie

Wielkie emocje, zapadający w pamięć bohaterowie i prowokujące fabuły czekają na widzów festiwalu filmu polskiego CinePOLSKA, który w dniach 8-13 listopada 2018 odbędzie się w kinie Odeon w Kiszyniowie. Wstęp będzie wolny.

Festiwal CinePOLSKA to unikalna okazja, by zobaczyć najnowsze polskie filmy nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach. Prezentowane na nim obrazy często są pokazami przedpremierowymi w Rumunii, a niektóre można zobaczyć tylko na tym festiwalu. W tegorocznym programie znajdą się m.in. filmy nagradzane w Cannes i Karlowych Warach.

– Filmy tegorocznej edycji CinePOLSKA 2018 są jak lustro, w którym warto się przejrzeć. Widzowie znajdą w nich tematy bliskie każdemu z nas – od miłości, przez pasję aż po nienawiść czy strach przed innością – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który organizuje festiwal. – O nich wszystkich opowiada plejada najlepszych polskich reżyserów oraz aktorów młodego i średniego pokolenia, którzy triumfują na najważniejszych imprezach filmowych – dodaje.

Program szczegółowy i informacje o filmach <<<

CinePOLSKA w czwartek 8 listopada otworzy film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego nagrodzony w tym roku w Cannes za najlepszą reżyserię, a także tegoroczny polski kandydat do Oscara. Reżyser, w 2014 roku zdobywca Oscara za swój poprzedni film „Ida”, tym razem opowiada historię miłości niemożliwej – dwojga ludzi, którzy nie mogą być ze sobą i nie mogą też żyć bez siebie. Tłem dla tej historii są wydarzenia okresu tzw. Zimnej wojny w Polsce, Niemczech, Jugosławii i Francji, a także przepiękne zdjęcia i muzyka. Na uwagę zasługują także wybitne kreacje aktorskie Joanny Kulig i Tomasza Kota.

W piątkowy wieczór 9 listopada widzowie w Kiszyniowie zobaczą brawurową komedię „Atak paniki”, w której codzienność za sprawą nieoczekiwanych zdarzeń zmienia się w wielkie wariactwo. Młody polski reżyser Paweł Maślona w inteligentny i ironiczny sposób spogląda w niej na człowieka XXI wieku, jego słabości, fobie i namiętności. Losy kilku pozornie niezwiązanych ze sobą bohaterów przetną się w filmie, bezpowrotnie zmieniając ich życie.

O tym, że kino może dodawać energii będzie można się przekonać w sobotę 10 listopada podczas projekcji opartego na faktach autentycznych filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Jego bohaterem jest Jerzy Górski, były narkoman, który mimo wielkich trudności życiowych i bycia na samym dnie, w 1990 roku został mistrzem świata w podwójnym Ironmanie, niezwykle trudnych zawodach triatlonowych. Świetnie opowiedziana historia Górskiego sprawia, że odzyskujemy wiarę w to, co trudne lub niemożliwe do realizacji.

Film „Cicha noc”, który w Bukareszcie będzie pokazany w niedzielę 11 listopada, zdobywając Grand Prix najważniejszego krajowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został uznany z najlepszy polski film 20017 roku. Debiutujący reżyser Piotr Domalewski opowiada w nim historię młodego polskiego emigranta, który w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia przyjeżdża w odwiedziny do rodzinnej wsi. Po tej wizycie życie całej rodziny zmieni się całkowicie. Szczera, mądra opowieść szczególnie mocno odbierana jest w krajach, w których emigracja jest doświadczeniem powszechnym.

W poniedziałek 12 listopada zapraszamy na projekcję amerykańskiej produkcji „Azyl”, autorstwa nowozelandzkiej reżyserki Niki Caro. Film opowiada o Janie i Antoninie Żabińskich, czyli dyrektorze warszawskiego ZOO i jego żonie, którzy w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego uratowali ponad 300 Żydów. Za pomoc żydom, Polacy dostali tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata” Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

CinePOLSKA 2018 roku we wtorek 13 listopada zakończy projekcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Przeniesie ona widzów w zupełnie inne rejony świata. Tłem dla opowieści o polskiej ornitolożce i uratowanej przez nią młodej dziewczynie z plemienia Tutsi  jest ludobójstwo w Rwandzie, w czasie którego w 1994 roku rządzące krajem plemię Hutu zamordowało ponad milion Tutsi. Małżeństwo Krauze w poruszającym, minimalistycznym filmie, o którym myśli się jeszcze długo po wyjściu z kina, stawia m.in. pytania o nieuchronność zła, siłę ludzkiego ducha, potęgę przyjaźni i przebaczenia. Odtwórczynie głównych ról, Polka Jowita Budnik i Rwandyja Eliane Umuhire, zostały uznane ex aequo za najlepsze aktorki m.in. na festiwalu w czeskich Karlowych Warach.

——-

Organizatorem #CinePOLSKA 2018 jest Instytut Polski z Bukaresztu, we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Kiszyniowie, Studiem Moldova Film i kinem Odeon w Kiszyniowie.

Autorką tegorocznego plakatu CinePOLSKA jest Diana Barbu, młoda rumuńska graficzka i ilustratorka z Târgu Jiu.

• Pokazy filmów w ramach CinePOLSKA odbywają się w dniach 8-13 listopada 2018 roku w kinie Odeon (str. Mihai Eminescu nr 55).

• Wszystkie filmy opatrzone są napisami w języku rumuńskim i zaczynają się o godzinie 19.00.

• Wstęp wolny.

W programie:

8.11.2018, godz. 19.00 – Zimna wojna (reż. Paweł Pawlikowski)

9.11.2018, godz. 19.00 – Atak paniki (reż. Paweł Maślona)

10.11.2018, godz. 19.00 – Najlepszy (reż. Łukasz Palkowski)

11.11.2018, godz. 19.00 – Cicha noc (reż. Piotr Domalewski)

12.11.2018, godz. 19.00 – Azyl (reż. Niki Caro)

13.11.2018, godz. 19.00 – Ptaki śpiewają w Kigali (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze)

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia