23.02.2019 - 28.02.2019 Historia, Wydarzenia

Projekt „Skauci Niepodległej” nagrodzony

Harcerze z Polski, którzy w lipcu 2018 roku z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie oraz we współpracy ze skautami z Rumunii realizowali projekt edukacyjny „Skauci Niepodległej”, 23 lutego 2019 roku odebrali z rąk władz swojej organizacji nagrodę za niezwyczajne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wyróżnienie zostało przyznane w ramach ogólnopolskiego plebiscytu „Niezwyczajni 2018” organizowanego z okazji Dnia Myśli Braterskiej (ang. World Thinking Day), czyli święta wszystkich harcerzy i skautów, obchodzonego z okazji urodzin twórcy ruchu skautowego Roberta Baden-Powella. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 50 inicjatyw harcerskich, z czego Kapituła Niezwyczajnych wyróżniła 10, w tym tę zrealizowaną w Rumunii. Gala wręczenia nagród odbyła się w Zabrzu, w zabytkowej kopalni węgla Guido, 320 metrów pod powierzchnią ziemi. 

W plebiscycie „Niezwyczajni 2018” skauci własnymi głosami wybrali zwycięzców w pięciu kategoriach w tym m.in. młody lider czy efektywne zarządzanie. Oprócz tych nagród kapituła Niezwyczajnych wręczyła także wyróżnienia za nietypowe świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nagrodzeni odbierali je z rąk Naczelniczki oraz Przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego.

Nagroda ZHP dla projektu Skauci Niepodległej - fot. Olga Godziszewska/ZHP

Polscy harcerze z Wrocławskiego Grunwaldzkiego Szczepu Harcerskiego “11” z Chorągwi Dolnośląskiej ZHP z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego z Bukaresztu oraz we współpracy ze skautami z największej w Rumunii organizacji Cercetașii României (Skauci Rumunii) przez dwa tygodnie lipca 2018 roku realizowali program edukacyjny „Skauci Niepodległej” / „Cercetașii Uniți” w Marmaroszu i na Bukowinie. Wzięło w nim udział prawie 100 młodych ludzi z obu krajów, w tym ok. czterdziestu młodych przedstawicieli polskiej mniejszości z Bukowiny.

Program składał się z dwóch części. Rozpoczęła go wędrówka skautów po Górach Rodniańskich, podczas której młodzież poznawała wzajemnie siebie oraz kulturę, historię i język obu krajów. Druga, stacjonarna część projektu, odbyła się w Pleszy, malowniczej wsi na rumuńskiej Bukowinie, zamieszkanej przez ludność polską. W okolicach tej miejscowości harcerze z Polski zbudowali obóz skautowy, w którym w dniach 19 – 23 lipca 2018 r. dzieci pochodzące z tamtejszej mniejszości polskiej wraz z młodymi rumuńskimi skautami z Jass i Suczawy uczestniczyły w grach edukacyjnych i zabawach plenerowych związanych z Polską i 100-leciem odzyskania przez nią niepodległości, a także z 100 rocznicą Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. 

Związek Harcerstwa Polskiego jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i liczy ponad 100 tys. członków. Latem  2020 roku będzie gospodarzem Europejskiego Jamboree, czyli spotkania skautów z całego kontynentu, które odbędzie się w Gdańsku nad Morzem Bałtyckim. 

Więcej o projekcie „Skauci Niepodległej” >>>

Zobacz film z gali „Niezwyczajni 2018” >>> 

Lista wszystkich nagrodzonych >>> 

Zdjęcia: Ola Godziszewska/Vincent Malinowski/ZHP

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia