1.03.2019 - 17.03.2019 Sztuki wizualne, Wydarzenia

2 x kobiety w Klużu

Na dwie wystawy poświęcone fascynującym kobietom Instytut Polski z Bukaresztu wraz z partnerami zaprasza na początku marca mieszkańców Klużu-Napoki.

W tradycyjne rumuńskiej święto wiosny „Mărțișor” zapraszamy na wernisaż wystawy  „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”.  Wśród 34 bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada ekspozycja, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu. Wernisaż odbędzie się w piątek 1 marca  2019 roku o godz. 13.00 w siedzibie Biblioteki Wojewódzkiej im. Octaviana Gogi (Calea Dorobanților 104) w Klużu-Napoce.

– Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który stworzył wystawę. – Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie – dodaje.

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można oglądać w Klużu-Napoce w dniach 1-15 marca 2019 r. (od poniedziałku do piątku),  w godz. 08.00 – 20.00 w Bibliotece Wojewódzkiej im. Octaviana Gogi.

Miłośników grafiki zapraszamy natomiast do Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce na drugą wystawę przygotowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie pt. „Kobiety w polskim plakacie”. Od 1 marca będzie można na niej zobaczyć 40 prac wybitnych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu z liczącej ponad 40 tysięcy dzieł największej polskiej prywatnej kolekcji plakatu Krzysztofa Dydo, znawcy tej formy sztuki i właściciela galerii w Krakowie. Wernisaż odbędzie się 1 marca 2019 r. o godz. 15.00 w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (Piața Unirii 30).

Polskie plakaty cechuje oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości. Polska Szkoła Plakatu, która stała się popularna ok. 60 lat temu, to nurt w sztuce, a nie fizycznie istniejąca szkoła. Przez te lata stała światowym wzorcem projektowania graficznego. 

Wśród autorów prac prezentowanych w Klużu-Napoce nie zabraknie prekursorów Polskiej Szkoły Plakatu, takich jak Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Można także zobaczyć plakaty twórców młodego pokolenia, wśród których ważne miejsce zajmują kobiety, m. in. Kaja Renkas, Patrycja Longawa, Starowicz Monika czy Amelia Marcelina.

Ekspozycję „Kobiety w polskim plakacie” można oglądać w dniach 27 lutego-17 marca 2019 roku, w godz. 10-17 (poniedziałki i wtorki nieczynne) w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (Piața Unirii 30).

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia